V modernej autobusovej stanici v Bratislave, ktorá sa nachádza v suteréne obchodného centra, končí menej autobusov. Župa presmerovala niektoré svoje spoje do neďalekých ulíc. Dôvodom bolo šetrenie, keďže majiteľ budovy si účtuje za vstupy vysoké sumy.
Zmenšuje sa aj plocha, kde môžu stáť autobusy, Namiesto nej sa rozširujú priestory pre obchod. Podľa šéfa Zväzu autobusovej dopravy Petra Sádovského má v tejto situácii pravdu každá strana.
„Jeden faktor sa však veľmi nespomína, a to je dlhodobá snaha vytláčať regionálnu dopravu na okraj mesta, čo zvyšuje prestupy na MHD,“ povedal v rozhovore pre HN expert.
Vyjadril sa aj k novým pravidlám pre mikrobusy, ktoré sú už tiež pod väčším drobnohľadom vďaka povinným tachografom. Pripomína nehodu, keď viezol minivan aupairky zo Švajčiarska, ktorá mala fatálne následky. „Pokiaľ nemá vozidlo tachograf, vodičovu kondíciu nemá čo kontrolovať. Vodič potom má tendenciu „ťahať čo najviac“, dodal.
Súkromný dopravca Kjubik Company nedávno informoval, že od začiatku mája do konca augusta ruší svoj spoj z Bratislavy do Banskej Štiavnice. Zrejme sú za tým aj zmeny na stanici Nivy, odkiaľ autobusy jazdili. Poplatky za vjazd a výjazd narástli z pôvodných zhruba 13 eur nad 20 eur. Myslíte si, že to spolu súvisí?
Môže to spolu súvisieť, ale rozdelil by som to na dve témy. Komerčná, teda nedotovaná diaľková doprava je veľmi ťažko rentabilná, čo viedlo k tomu, že sa na Slovensku za posledné roky zrušilo mnoho liniek.
Sú linky, ktoré si niekto vyskúša, následne ich zruší. Potom príde iný dopravca, ktorý si myslí, že sa mu to podarí, a možno to po nejakom čase zruší aj on. Tento scenár sa na Slovensku zopakoval viackrát. Pokiaľ si dobre pamätám, Banskú Štiavnicu obsluhovali predtým aj iní dopravcovia, ktorí tiež skončili.
Je teda zrejmé, že táto linka naráža na rentabilitu. Nevie nazbierať potrebný počet ľudí za potrebnú cenu, ale, samozrejme, mohli zohrať úlohu aj vyššie ceny na Nivách. Na druhej strane mohol dopravca končiť aj na nejakej inej zastávke v Bratislave, takže by som skôr povedal, že to nebude ten hlavný dôvod.
Nivy sú zaujímavou témou aj pre blížiace sa komunálne voľby. Pre vysoké poplatky musela župa niektoré linky z Modry a Pezinka presmerovať a teraz končia na ulici. Mesto zasa nemalo páky zabrániť rozšíreniu komerčnej prevádzky na úkor autobusovej stanice v suteréne. Čo sa v minulosti urobilo zle, že sa to skončilo takto?
Paradoxne majú v tomto prípade všetky strany kus pravdy. Je to aj vývojom za posledných 30 rokov, keď boli viaceré autobusové stanice sprivatizované spolu s dopravnými podnikmi.
V zahraničí sú stanice často v majetku mesta alebo samosprávy. My máme mnohé stanice v súkromnom vlastníctve. Situácia sa však v Bratislave vyvinula takto a súkromník má právo upraviť poplatky vo vlastnej réžii. Jeden faktor sa však veľmi nespomína.
V článku sa ešte dočítate:
- prečo sa regionálna doprava tlačí na okraj mesta,
- koľko stoja poplatky za nástupište na Nivách,
- ako vznikla úspora asi štyristotisíc ročne,
- prečo rastú dotácie a kedy zdražejú lístky.
Dostupné pre predplatiteľov ![]()
Zostáva vám 83% na dočítanie.
