Transakčná daň je na Slovensku zavedená už viac ako rok. Za ten čas spôsobila medzi podnikateľmi veľkú vlnu nevôle a medzi politikmi zase nejednu hádku.
Novinka navyše vytvárala hneď od začiatku problémy. Podnikatelia si museli počas jari minulého roka zakladať podnikateľské kontá.
Až neskôr sa ukázalo, že im stačilo označiť svoj bežný účet za transakčný, respektíve za ten, ktorý budú využívať na podnikanie. Po tlaku a kritike zo strany odbornej verejnosti preto od začiatku tohto roka prišli zmeny.
Vláda od týchto povinností oslobodila živnostníkov. Veľké firmy však toľko šťastia nemali. Nástroj pritom ostro kritizujú, keďže ich nová daň stála už státisíce eur.
V článku sa ešte dočítate:
- prečo štát vybral menej, než očakával,
- ako daň zasiahla veľké firmy,
- koľko môže chýbať v rozpočte.
- ako by sa dal nahradiť výpadok spôsobený zrušením tejto dane.
Dostupné pre predplatiteľov ![]()
Tento článok je určený pre predplatiteľov.
Zostáva vám 80% na dočítanie.
Zostáva vám 80% na dočítanie.
