Reuters
StoryEditor

Financial Times: Bratislava ako San Francisco? Raj pre startupy naráža na nekonečné korupčné kauzy

07.06.2017, 00:00
Autor:
hašhaš
Lietajúce auto, jeden z top antivírov, či navigácia, ktorú používa 200 miliónov ľudí. Na Slovensku vzniká mnoho projektov, ktoré pozná celý svet.

Bratislava ako nové Silicon Valley? Touto myšlienkou sa zaoberá Financial Times v článku venovanom technológiám a inováciám v strednej a východnej Európe.

Práve tu totiž za posledné roky vzniklo hneď niekoľko firiem s celosvetovým dosahom. "Slovenské hlavné mesto s historickými kostolmi a dláždenými ulicami pripomína San Francisco. Je častou siete miest v regióne, ktoré sa chcú stať stredoeurópskou odpoveďou na Silicon Valley," píše web.

Názov by mal byť definovaný riekou, ktorá našim hlavným mestom preteká - Danube Valley.

​Ako najvýraznejší projekt zo Slovenska menuje FT lietajúce auto z dielne Juraja Vaculíka a Dušana Kleina. "Juraj Vaculik, výkonný riaditeľ leteckej automobilky Aeromobil, je archetypom tejto transformácie," píše sa v texte. Spoločne sa dvojica pokúsila spustiť revolúciu v doprave a konkurovať tak aj projektom v americkej továrni na startupy a sídle najväčších technologických firiem. 

Portál vymenúva aj úspechy Esetu, ktorý je jedným z najrozšírenejších antivírových programov na svete, navigáciu Sygic, ktorú používa 200 miliónov ľudí či spoločnosť Pixel Federation, ktorá vytvára populárne hry pre Facebook.

"Slovenské startupy ťažia z toho, že ich náklady sú výrazne nižšie ako v krajinách so silnejšími ekonomikami," upozorňuje portál.

Výhodou je svojím spôsobom aj to, že je krajina malá. "Slovenský trh je veľmi malý, tak sme nemali na výber a museli sme kvôli rastu smerovať na globálny trh," popisuje zakladateľ Sygicu Michal Štencl. A v ich šľapajách idú aj ďalšie slovenské firmy.

​Problémom u nás ale môže byť legislatíva. Tá viac nahráva veľkým firmám ako menším podnikom. "Z daňových úľav ťažia zahraniční investori, ktorí sľubujú pracovné miesta a nie menšie inovatívne projekty," píše FT.

Podniky zároveň narážajú aj na nedostatok ľudí so schopnosťami a skúsenosťami z biznisu. "Mnoho Slovákov by mohlo zo zahraničia priniesť cenné skúsenosti, no politická situácia poznačená nekonečnými korupčnými škandálmi, robí len málo pre to, aby sa vracali," popisuje článok zo série o našej oblasti problém.

A aj z tejto situácie ťažia niektorí podnikatelia. Zameriavajú sa na boj proti korupcii, digitalizáciu verejnej správy či zlepšenie školstva.

"Je tu mnoho talentu a hladu," cituje FT investora z Londýna, ktorý sa venuje nášmu trhu. "U slovenských podnikateľov to platí nielen pri budovaní biznisu, ale aj pri zlepšovaní krajiny," ukončuje Finacial Times.

01 - Modified: 2022-12-08 16:12:37 - Feat.: - Title: Filip Sulík už nie je CEO platformy Youdare. Kritika nás vyburcovala, atakujeme 100-tisíc užívateľov, tvrdí startup 02 - Modified: 2022-10-25 22:00:00 - Feat.: - Title: Slovenská firma získala financie na umelú inteligenciu v zdravotníctve. Chcú ísť na svetové trhy 03 - Modified: 2022-10-24 09:00:00 - Feat.: - Title: Zostrojili robota, ktorý elektrickými výbojmi ničí burinu. Uvidíme, čo na to naše babky, možno ti naň prispejú 04 - Modified: 2022-10-18 22:00:00 - Feat.: - Title: Startupy sa často topia v ideáloch. Ak chcú uspieť, mali by sa vyhnúť začiatočníckym chybám 05 - Modified: 2022-10-04 22:00:00 - Feat.: - Title: Keď padajú startupy: Čarovanie s víziami nenahradí hospodárske výkazy
menuLevel = 2, menuRoute = finweb/ekonomika, menuAlias = ekonomika, menuRouteLevel0 = finweb, homepage = false
30. marec 2023 14:00