Postupne budú rásť nároky na ľudí, na výrobnú prevádzku, a tomu sa musia prispôsobiť všetky odvetvia. Niektoré z týchto princípov sa dajú využiť naprieč odvetviami od automobilovej až po úroveň výroby spotrebného tovaru, napríklad potravín, hovorí Jesný.
V priemyselných odvetviach sa často skloňuje pojem Industry 4.0. Čo si má pod tým bežný človek predstaviť?
Industry 4.0 je koncept filozofických princípov, ktoré boli vypracované nemeckými technologickými firmami na požiadavku kancelárky Angely Merkelovej. Medzi ne patrili napríklad Siemens, Bosch, Festo, Volkswagen a ďalšie. Základom týchto princípov bola snaha zachovať konkurencieschopnosť nemeckého priemyslu tak, aby okrem reálnych výrobkov mohol vyvážať aj know-how. Tieto princípy sa stali základom dnešného priemyslu 4.0. V podstate ide o inteligentný priemysel, ktorý niektorí označujú aj ako inteligentná fabrika či internet vecí.
Je to niečo úplne nové, čo tu doteraz nebolo?
V zásade ide o nadstavbu výrobných a riadiacich technológií v priemysle, ktoré sa neustále vyvíjajú už niekoľko rokov. Podniky sa snažia čoraz viac pracovať s veľkým množstvom využitia automatických a aj digitálnych technológií. Čiže tváriť sa, že digitálne technológie či roboty sú niečo nové, nemôžeme. V podstate ide o spôsob, ako s použitím moderných technológií systematizovať proces priemyselnej výroby tak, že už nebude obmedzovaný limitmi človeka a zároveň bude čo najefektívnejší a najmenej chybový....
Zostáva vám 85% na dočítanie.