TASR/AP
StoryEditor

Turecká líra zaznamenala prudký pokles, dôvodom je odvolanie šéfa centrálnej banky

08.07.2019, 15:31
Autor:
TASRTASR
Analytici predpokladajú, že pokles sa tak skoro nezastaví.

Kurz tureckej líry zaznamenal v pondelok oproti doláru prudký pokles. Dôvodom je odvolanie guvernéra centrálnej banky Murata Cetinkayu prezidentom Recepom Tayyipom Erdoganom.

Kurz líry klesol v pondelok na 5,7849 tureckej líry za dolár. V porovnaní s predchádzajúcou uzatváracou hodnotou to znamená pokles takmer o tri percentá.

Pokles bude pokračovať

​Analytici predpokladajú, že pokles sa tak skoro nezastaví. Od začiatku tohto roka kurz tureckej líry zaznamenal pokles oproti doláru približne o 12,3 percenta.

Cetinkaya, ktorý stál na čele tureckej centrálnej banky od apríla 2016 a jeho funkčné obdobie sa malo skončiť až na budúci rok, bol odvolaný bez udania dôvodu.

Neskôr však turecké médiá priniesli informácie o tom, že Erdogan potvrdil jeho odvolanie pre neochotu guvernéra znížiť úrokové sadzby, čo by podľa prezidenta podporilo ekonomiku.

Obavy na trhoch

Centrálna banka od septembra minulého roka drží kľúčovú úrokovú sadzbu na úrovni 24 percent. Jej zvýšením na túto úroveň sledovala podporu klesajúceho kurzu líry.

Odvolanie guvernéra vyvolalo obavy na trhoch o nezávislosť centrálnej banky. Nový guvernér Murat Uysal síce uviedol, že bude pokračovať v nezávislej menovej politike, niektorí analytici sa však vyjadrili, že najnovší krok ukázal, kto v skutočnosti o menovej politike rozhoduje.

Najbližšie zasadnutie centrálnej banky je stanovené na 25. júla a ekonómovia očakávajú, že banka na ňom prístúpi k zníženiu úrokových sadzieb.

22. máj 2022 04:06