Ropa včera na svetových trhoch prudko zlacnela. Počiatočný pokles jej ceny sa výrazne prehĺbil, keď americký prezident Donald Trump oznámil zámer uvaliť nové clá na čínsky tovar.
Tým ešte zintenzívnil obchodný spor medzi dvoma najväčšími svetovými ekonomikami, ktorý negatívne zasiahol aj rast globálneho hospodárstva.
Cena severomorskej ropnej zmesi Brent klesla vo štvrtok o viac ako sedem percent, najstrmšie za vyše tri roky. Cena americkej ropy WTI sa prepadla o takmer osem percent, najviac za ostatné štyri roky.
Tento kolaps ukončil krehký rast cien komodity, ktorý sa opieral o stabilný pokles jej zásob v USA, keďže svetový dopyt pôsobil neisto v dôsledku obchodného sporu medzi USA a Čínou.
Mierna korekcia
V piatok sa vývoj cien ropy mierne skorigoval, keď komodita posilnila o dve percentá po strmom poklese vo štvrtok večer.
Barel (159 litrov) americkej ľahkej ropy West Texas Intermediate (WTI) s dodávkou v septembri sa v piatok o 7.26 h SELČ predával po 54,97 USD (49,80 eura). To bolo o 1,02 USD alebo 1,89 percenta viac ako v predchádzajúci deň na konci obchodovania.
Cena októbrového kontraktu na ropnú zmes Brent sa zvýšila o 1,45 USD alebo 2,40 percenta na 61,95 USD za barel.
Ďalšie zníženie sadzieb?
Po Trumpovom oznámení nových ciel a následnom prepade cien akcií a ropy začali analytici vracať do hry ďalšie zníženie sadzieb už na septembrovom zasadnutí menového výboru Fedu. Zlacňovaniu ropy prispieva aj rast ťažby v Spojených štátoch.
Fed podľa očakávaní znížil základnú úrokovú sadzbu o štvrť percentuálneho bodu. Šéf Fedu Jerome Powell potom na tlačovej konferencii uviedol, že toto zníženie je len úpravou menovej politiky v polovici cyklu, nie začiatkom dlhšieho obdobia znižovanie úrokov.
Pripustil síce, že úroky by mohli ešte klesnúť, ale neuviedol koľkokrát.
Čo spôsobí silnejší dolár
Vyjadrenie šéfa Fedu viedlo okrem iného k rastu kurzu amerického dolára. Silnejší dolár zdražuje ropu a ďalšie komodity z pohľadu držiteľov iných mien, čo spravidla podkopáva dopyt a vedie k poklesu ceny.
Dnešnému zlacňovaniu ropy nezabránili ani stredajšie správy o júlovom poklese ťažby v rámci Organizácie krajín vyvážajúcich ropu (OPEC) na najnižšiu úroveň za osem rokov a pokračujúcim úbytku zásob ropy v USA.
"Dodávky sú hojné a globálny rast dopytu vykazuje známky ochabovania kvôli obchodným konfliktom, brexitu a ďalším udalostiam, ktoré môžu oslabiť hospodársky rast a tým aj dopyt po rope," uviedol analytik Victor Shum zo spoločnosti IHS.