Mario DraghiReuters
StoryEditor

V Lotyšsku museli zavrieť banku, rozhodla o tom ECB. Dlhuje 300 miliónov

16.08.2019, 20:19
Autor:
TASRTASR
PNB Banka bola šiesta najväčšia v Lotyšsku, vlastní ju ruský obchodník Grigorij Guseľnikov.

Lotyšský premiér Krišjanis Karinš v piatok privítal rozhodnutie európskych úradov o zatvorení miestnej PNB Banky. Dospeli totiž k záveru, že nič nemôže zabrániť jej pádu.

„Celý bankový sektor v Lotyšsku sa stáva stabilnejším a bezpečnejším a toto konkrétne rozhodnutie ukazuje, že dohľad Európskej centrálnej banky (ECB) je silný a efektívny,“ uviedol pre tlačovú agentúru LETA Karinš.

Lotyšsko, člen eurozóny, sa v ostatných rokoch snaží o reformu svojho bankového sektora po korupčných škandáloch a obvineniach z prania špinavých peňazí.

Pod priamym dohľadom

Samotná banka PNB dostala pokutu od lotyšského finančného regulačného úradu za pranie špinavých peňazí po tom, čo spoločné vyšetrovanie s americkou FBI odhalilo, že bola využívaná na obchádzanie medzinárodných sankcií proti Severnej Kórei.

Banka, šiesta najväčšia v Lotyšsku, s aktívami v hodnote 550 miliónov eur, je už zatvorená pre nedostatočnú kapitalizáciu.

ECB vo štvrtok večer vo svojom vyhlásení uviedla, že PNB Banka „zlyhala alebo pravdepodobne zlyhala“.

Banka je pod priamym dohľadom ECB od mája. Predstavitelia európskej centrálnej banky oznámili, že výška jej disponibilného kapitálu sa zhoršila „do takej miery, že aktíva banky boli nižšie ako jej pasíva“.

ECB potom informovala radu pre riešenie krízových situácií (SRB - Single Resolution Board), ktorá oznámila, že banka PNB by mala byť zlikvidovaná.

„Lotyšská banka bude zrušená podľa vnútroštátnych právnych predpisov,“ dodal SRB.

Dlhuje 300 miliónov eur

SRB bola založená v roku 2016, aby riešila problémy krachujúcich bánk a zabránila "rozšíreniu nákazy" do celého bankového sektora eurozóny. V regióne už tak "zmizlo" niekoľko chorých bánk, vrátane šiestej najväčšej španielskej banky Banco Popular, ktorú v roku 2017 získal konkurenčný Santander.

Lotyšský minister financií Janis Reirs v piatok uviedol, že PBN dlhuje svojim klientom 300 miliónov eur.

„Vládny fond ochrany vkladov sa zapojí do pomoci klientom, ktorí sa snažia získať späť svoje peniaze. A to do výšky 100-tisíc eur na každého klienta,“ povedal pre lotyšskú verejnoprávnu televíziu LTV.

Niektorí klienti však mali v banke viac peňazí, vrátane mesta Daugavpils, ktorého starosta Andrejs Elksnins povedal LETA, že daňoví poplatníci by tak mohli prísť o 1,3 milióna eur.

Banku, ktorá bola až do minulého roka známa ako Norvik Banka, vlastní od roku 2013 ruský obchodník Grigorij Guseľnikov.

01 - Modified: 2023-09-25 11:27:11 - Feat.: - Title: Lotyšsko začalo pátrať po stratenom drone, ktorý mohol pristáť na území Ruska 02 - Modified: 2023-09-22 05:32:56 - Feat.: - Title: Vyhostenie tisícov Rusov. Kvôli novým pravidlám pobytu v Lotyšsku musia opustiť krajinu 03 - Modified: 2023-09-19 17:24:45 - Feat.: - Title: Lotyšsko zatvorilo jeden hraničný priechod s Bieloruskom 04 - Modified: 2023-09-15 15:18:48 - Feat.: - Title: Lotyšský parlament schválil novú vládu, na jej čele stane Siliňová 05 - Modified: 2023-09-15 10:04:36 - Feat.: - Title: Migrantov je čoraz viac. Estónski hraničiari pomôžu Lotyšsku pri ochrane hraníc s Bieloruskom
menuLevel = 2, menuRoute = finweb/financie-a-burzy, menuAlias = financie-a-burzy, menuRouteLevel0 = finweb, homepage = false
01. október 2023 11:50