Zisk IBM v treťom kvartáli výrazne klesol, prekonal však očakávania Wall Street.
Čistý zisk z pokračujúcich operácií za tri mesiace od júla do septembra padol o 38 percent na 1,67 miliardy amerických dolárov (1,51 miliardy eur) alebo 1,87 dolára na akciu z 2,69 miliardy dolárov alebo 2,94 dolára na akciu v rovnakom období vlani.
Upravený zisk dosiahol 2,39 miliardy dolárov alebo 2,68 dolára na akciu, pričom analytici prognózovali 2,67 dolára na akciu.
Tržby sa medziročne znížili o 3,9 percent na 18,03 miliardy dolárov.
Investorov výsledky sklamali a akcia IBM v poburzovom obchodovaní padla takmer o tri percentá.
IBM sa nachádza v rozsiahlej prestavbe, ktorá však zatiaľ nepriniesla želané výsledky. Koncern presúva svoje sústredenie smerom ku cloudovým službám, dátovej analýze a umelej inteligencii a sčasti zaznamenal v týchto oblastiach aj výrazný nárast.
To však nedokázalo vykompenzovať problémy hardvérovej divízie. Navyše negatívny vplyv na výsledky mal silný dolár.
