Cena severomorskej ropy Brent sa prvýkrát za 18 rokov prepadla pod 20 dolárov za barel.
Za jej poklesom stoja predovšetkým negatívne dopady koronakrízy na dopyt. Cena americkej ľahkej ropy West Texas Intermediate (WTI) s dodaním v máji sa vrátila do záporného pásma, kam sa prvýkrát dostala v pondelok.
Kontrakt na ropu Brent s dodaním v júni počas dnešného obchodovania zlacnel až o takmer 30 percent na 18,10 dolára za barel. Neskôr časť strát zmazal a krátko po poludní sa predával asi za 21 dolárov za barel.
Ako na hojdačke
Cena májového kontraktu na WTI, ktorý dnes vyprší, sa v rovnakom čase pohybovala okolo mínus deviatich dolárov za barel.
Počas dňa pritom vystúpila až na 2,54 dolára. V pondelok uzavrela na mínus 37,dolára za barel. Júnový kontrakt, ktorý oveľa lepšie odráža realitu na trhu s ropou, popoludní strácal zhruba 19 percent na 16,60 dolára za barel.
Ubúdajú skladovacie kapacity
Obchodníci v pondelok májový kontrakt na WTI predávali za každú cenu, aby im ropa nezostala. Ak by kontrakt do dneška nepredali, museli by po vypršaní jeho platnosti ropu fyzicky prevziať, čo väčšina z nich teraz nechce.
V Spojených štátoch totiž kvôli vysokej ťažbe rýchlo ubúda skladovacích kapacít, takže by mohol byť problém aj s krátkodobým uskladnením suroviny.
"Je jasné, že hlavným problémom trhu je teraz nadbytok ropy v Spojených štátoch a nedostatok skladovacích kapacít," uviedol podľa agentúry Reuters analytik Michael McCarthy zo spoločnosti CMC Markets.
Americký prezident Donald Trump v pondelok oznámil, že jeho administratíva uvažuje o prerušení dovozu ropy zo Saudskej Arábie, aby tak podporila domáci ropný priemysel. "Určite máme veľa ropy, takže sa na to pozriem," vyhlásil.
Organizácia krajín vyvážajúcich ropu (OPEC) a jej spojenci sa tento mesiac dohodli, že v máji a júni znížia ťažbu o 9,7 milióna barelov denne. Podľa analytikov však dohoda nie je dosť výrazná na to, aby odstránila previs ponuky nad dopytom.