Reuters
StoryEditor

Zlato zlomilo nový rekord, analytici očakávajú extrémny rast

05.08.2020, 15:39
Autor:
ČTKČTKpebpeb
Odborníci vysvetľujú očakávané zdražovanie zlata znehodnotením mien.

Cena zlata dnes pokračuje v raste, dopoludnia vystúpila nad 2 030 dolárov za trojskú uncu (oz; 31,1 gramu), čo znamená ďalší rekord.

K záujmu o nákup zlata prispieva slabší dolár, pokles výnosov kľúčových dlhopisov americkej vlády a najmä očakávania, že Spojené štáty a zrejme aj niektoré ďalšie krajiny budú musieť pristúpiť k ďalšej podpore ekonomiky.

Krátko pred poludním sa zlato na okamžité dodanie predávalo zhruba za 2 035 dolárov za trojskú uncu, a oproti utorku bola jeho cena vyššia asi o 0,8 percenta. Od začiatku roka "žltý kov" zdražel už o viac ako 30 percent.

"Cenu zlata vytiahol nahor najmä pokles dolára a nominálnych výnosov." Ďalej sa hojne špekuluje o globálnom raste a o všemožných formách fiškálnej pomoci americkej ekonomike," poznamenal analytik Kyle Rodda zo spoločnosti IG Markets. "Výhľad zostáva v prípade zlata veľmi priaznivý," dodal podľa agentúry Reuters.

Negatívne vyhliadky pre ekonomiku

Zaujímavé je podľa tohto analytika aj to, že mnoho obchodníkov pri doterajšom raste ceny svojej pozície znižovalo. To znamená, že existuje priestor pre ďalší rast, akonáhle si títo obchodníci uvedomia, že cenový rast zďaleka nie je na konci. Potom na trh vstúpia znovu a budú cenu zlata posúvať na ďalšie maximá, myslí si Rodda.

Na maxime je však cena zlata v každej mene inokedy. Napríklad cena vyjadrená v českých korunách bola na maxime už tento rok v máji, kedy cena vyjadrená v amerických dolároch bola od predchádzajúceho maxima z roku 2011 vzdialená ešte asi 200 dolárov. Príčinou sú výkyvy výmenných kurzov. Kým v máji stál dolár zhruba 24 korún, teraz sa predáva len asi za 22 korún.

V Spojených štátoch naďalej rýchlo pribúda počet prípadov nákazy novým koronavírusom a mnoho štátov muselo počkať s ďalším uvoľnením obmedzujúcich opatrení. Časť ich dokonca začala reštriktívne opatrenia znovu zavádzať. V USA je zo všetkých krajín sveta najviac nakazených aj najviac mŕtvych s chorobou covid-19, ktorú nový koronavírus spôsobuje.

​Práve pokračujúce šírenie nákazy v USA zhoršuje vyhliadky americkej ekonomiky, ktorá bude potrebovať ďalšiu pomoc. O tej už rokujú zástupcovia republikánov s opozičnými demokratmi, k výsledku zatiaľ nedospeli. Vyjednávači Bieleho domu sľubujú, že budú pracovať 24 hodín denne a s demokratmi chcú nájsť spoločnú reč do konca tohto týždňa.

Prognózy analytikov

Analytici investičnej banky Goldman Sachs predpokladajú, že cena zlata by sa mohla v rámci terajšej rastovej fázy dostať až na 2300 dolárov. Dlhodobé vyhliadky sú ešte priaznivejšie, vzhľadom na to, že fiškálna pomoc vo viacerých krajinách bude znamenať ďalšie znehodnotenie papierových peňazí.

Raketový rast zlata predpovedá aj český analytik spoločnosti Golden Gate CZ Pavel Ryba. "Investície do zlata zažívajú najlepšie obdobie, ale zásadný rast nás ešte len čaká. Kvôli hrozbe koronavírusu, tlačenia peňazí, znehodnocovania mien a ekonomickej kríze bude aj jeho cena naďalej rásť. V budúcom roku odhadujem rast ceny zlata k hodnote 3000 dolárov za uncu, do troch rokov to bude až 8000 dolárov za trojskú uncu," uviedol analytik.

Upozornil, že napríklad americká centrálna banka vytlačila za niekoľko týždňov toľko nových dolárov, koľko vytvorila za takmer dve storočia. "Takže obava z rastu inflácie a znehodnotenie mien ženie cenu zlata nahor," dodal.

Spolu so zlatom sa zvyšuje aj cena striebra, ktorá sa pohybuje okolo 26,50 dolára za uncu. V prípade tohto kovu analytici Goldman Sachs očakávajú, že cena v ročnom výhľade vystúpi na 30 dolárov za trojskú uncu. Striebro je od svojho dolárového maxima ešte veľmi vzdialené - v roku 2011 cena vystúpila tesne k hranici 50 dolárov za trojskú uncu.

25. máj 2022 05:36