Reuters
StoryEditor

Turecká mena je na dne. Od začiatku roka stratila viac ako 40 percent

03.11.2020, 15:35
Autor:
TASRTASR
Investori čakajú od centrálnej banky, že zvýši svoje hlavné sadzby, čomu turecká centrálna banka aj napriek vysokej inflácii zatiaľ odoláva.

Turecká líra v utorok padla na nové rekordné minimum takmer 8,5 líry za americký dolár. A to napriek ďalším krokom centrálnej banky na obranu domácej meny.

Líra sa v utorok obchodovala pri kurze 8,4974 líry/dolára. Od začiatku roka sa celkovo oslabila už o vyše 40 percent.

Turecká centrálna banka v utorok zvýšila úrokovú sadzbu na svoje lírové swapové operácie, uviedla tlačová agentúra Anadolu.

Vysoká inflácia

Investori však čakajú od centrálnej banky, že zvýši svoje hlavné sadzby, čomu turecká centrálna banka aj napriek vysokej inflácii zatiaľ odoláva.

Hlavným dôvodom je odpor tureckého prezidenta Recepa Tayyipa Erdogana voči vysokým úrokovým sadzbám.

Turecká centrálna banka ponechala v októbri svoju hlavnú úrokovú sadzbu na 10,25 percenta, pričom trhy počítali s jej zvýšením o 175 bázických bodov.

Medziročná miera inflácie sa v októbri zrýchlila na 11,89 percenta z 11,75 percenta v septembri, uviedol v utorok turecký štatistický úrad.

Pod veľkým tlakom 

"Trh je jasne nespokojný s postojom tureckej centrálnej banky," uviedol minulý týždeň šéf pre forex firmy Jefferies W. Brad Betchel.

Erdogan počas uplynulého víkendu vyhlásil, že Turecko vedie ekonomickú vojnu o nezávislosť proti "diabolskému trojuholníku úrokov, devízových kurzov a inflácie".

Turecká ekonomika je pod veľkým tlakom z dôvodu vysokej inflácie a nezamestnanosti. Navyše pandémia nového koronavírusu výrazne zasiahla obchod a cestovný ruch.

25. máj 2022 21:36