Ceny ropy v pondelok prudko vzrástli, pričom cena ropy Brent sa pohybuje okolo 130 amerických dolárov za barel (159 litrov). Nakrátko vyskočila nad 139 dolárov za barel, čo bola najvyššia úroveň od júla 2008.
Rovnako aj cena americkej ropy WTI vyskočila nakrátko na najvyššiu hodnotu za takmer 14 rokov, keď prekonala 130 dolárov za barel.
Rast cien by mohlo zastaviť skončenie bojov na Ukrajine
Cena ropy potom opäť klesla, okolo 3:45 hodiny SEČ ropa Brent vykazovala rast skoro deväť percent na 128,49 dolára za barel. Americká ľahká ropa West Texas Intermediate (WTI) si v rovnakom čase pripisovala takmer osem percent a predávala sa za viac ako 124 dolárov za barel, uviedla AFP.
Rast cien prišiel podľa agentúry AP po varovaní ruského prezidenta Vladimira Putina, že ukrajinská štátnosť je ohrozená, pretože ruské sily útočia na strategické miesta.
"Ak neskončia boje, nie je na obzore v podstate nič, čo by mohlo (rast cien ropy) zastaviť," uviedla dnes austrálska centrálna banka.
Rokujú o stopke pre ruskú ropu
Americká snemovňa pracuje na ďalších legislatívnych možnostiach, ako izolovať Rusko od svetovej ekonomiky, a jedným z variantov je aj zákaz dovozu ropy a energetických produktov z Ruska do USA, uviedla Nancy Pelosiová.
"Náš návrh zákona zakáže dovoz ruskej ropy a energetických produktov do Spojených štátov, zruší normálne obchodné vzťahy s Ruskom a Bieloruskom a urobí prvý krok k tomu, aby bol Rusku odopretý prístup do Svetovej obchodnej organizácie (WTO)," napísala Pelosiová v liste adresovanom demokratom.
Podľa Pelosiovej plánuje Kongres tento týždeň v rámci všeobecného vládneho zákona o financovaní schváliť žiadosť administratívy prezidenta Joea Bidena o humanitárnu, vojenskú a ekonomickú podporu Ukrajiny vo výške desať miliárd dolárov.