TASR/Dano Veselský
StoryEditor

Bankám na Slovensku výrazne narástol zisk. Takmer sa zdvojnásobil

30.04.2021, 11:30
Autor:
ČTKČTK
Čistý úrokový výnos slovenských bánk, ktorý je hlavným zdrojom ich príjmov, sa znížil medziročne o 4,7 percenta.

Bankový sektor na Slovensku v prvom štvrťroku medziročne takmer zdvojnásobil zisk. Výrazné zlepšenie hospodárenia peňažných ústavov sa dostavilo po zrušení osobitnej bankovej dane, vyplýva z dnešných údajov Národnej banky Slovenska.

Čistý zisk bankového sektora v prvom štvrťroku vzrástol na 125,46 milióna eur z 64,06 milióna eur v rovnakom období vlani, kedy peňažné ústavy na osobitný bankový dani zaplatili dohromady 75,9 milióna eur.

Súčasná vládna koalícia po minuloročných voľbách najprv v lete presadila pozastavenie výberu bankovej dane a následne toto zvláštne zdanenie zrušila. Na začiatku vlaňajška sadzba tejto dane pritom stúpla na dvojnásobok pôvodnej hodnoty. Daň nebola závislá na zisku bánk, ale na vybranej sume ich pasív z bilančnej sumy.

Čistý úrokový výnos slovenských bánk, ktorý je hlavným zdrojom ich príjmov, sa v prvom tohtoročnom štvrťroku a v čase pretrvávajúcich nízkych úrokových sadzieb znížil medziročne o 4,7 percenta na 398,7 milióna eur.

Banky v sledovanom období vytvorili menej rezerv pre prípad nesplácania úverov zo strany klientov. Slovenská vláda vlani po prepuknutí epidémie covidu-19 umožnila spotrebiteľom, rovnako ako malým a stredným podnikom, odložiť splátky pôžičiek v bankách, leasingových firmách a ďalších finančných spoločnostiach, a to na obdobie troch až deviatich mesiacov.

Podľa dostupných údajov väčšina Slovákov, ktorí túto možnosť využili, s pokračovaním splácania úverov nemá problémy.

25. máj 2022 21:18