Svetovému hospodárstvu sa budúci rok nebude dariť. Podľa optimistických prognóz vzrastie v porovnaní s týmto rokom o viac ako štyri percentá. Pribudne krajín, ktorým sa zahoja aspoň tie najväčšie rany spôsobené globálnou krízou v rokoch 2008-2009.
Nádejné je, že veľké firmy vo vyspelých krajinách, vrátane Spojených štátov, Nemecka a Británie, majú na účtoch solídnu hotovosť, pretože počas recesie pozastavili investičné projekty a šetrili aj na mzdách. Banky opäť opatrne otvárajú úverové kohútiky. Krajiny zo skupiny G20 sľubujú, že v roku 2011 ubudnú bariéry v medzinárodnom obchode tovarov a služieb.
Firmy vo vyspelých krajinách teda môžu oprášiť investičné zámery a začať vytvárať nové pracovné miesta. Nielen v Nemecku. Ale to je len teória. V skutočnosti väčšinou čakajú, kedy sa dostaví čulejší dopyt, ktorý je pre plánovanie investičných projektov rozhodujúci.
K slovu sa tak dostávajú aj pesimisti. Skoro desaťpercentná nezamestnanosť v USA a drastické znižovanie výdavkov, ktoré chystá väčšina európskych krajín, dávajú tušiť, že ľudia ani firmy na Západe sa do nákupov príliš nepohrnú, najmä v prvej polovici budúceho roka.
Hospodárske ťažisko sveta sa ešte viac presunie mimo vyspelé krajiny. Áziu čaká v budúcom roku sedem-, možno až osempercentný vzostup. Južnú Ameriku asi päťpercentný.
Čo rozhodne o vývoji svetovej ekonomiky
Svet pookreje, ak:
- naskočí hospodársky motor v USA a Čína príliš nezvoľní obrátky;
- Nemecko bude pokračovať vo vývoznej expanzii ;
- hlavné centrálne banky sa nebudú musieť ponáhľať so zvyšovaním sadzieb;
- svet pokročí v liberalizácii obchodu. Tak to na rok 2011 sľúbili krajiny skupiny G-20.
Svet pôjde nadol, ak:
- špekulanti budú pokračovať v "hone" na predlžené krajiny eurozóny;
- ropa už počas prvého štvrťroka prudko zdražie a cena výrazne prekročí 100 dolárov za barel. To silne potiahne nahor ceny ostatných palív a surovín;
- rozsiahle protesty v krajinách EÚ proti výdavkovým škrtom budú pokračovať;
- teroristi zaútočia v Európe, v USA aj inde.