Tak nejako mohol na konci tohto roku vyzerať svet. Teda v prípade, že by vyšli tie predpovede, ktoré sa nakoniec ukázali byť úplne mimo.
A o nepresné predpovede nebolo tento rok núdze. Odhadnúť, čo sa bude diať v ekonomike v roku 2009, bol veru ťažký oriešok. Podľa samotných analytikov, ekonómov a komentátorov dokonca najťažšie za posledných niekoľko desaťročí.
Po šokujúcich udalostiach, ktoré pred rokom a pol vyvrcholili pádom americkej banky Lehman Brothers, si moderní veštci uvedomili, že nič nie je isté.
Priebeh tohto roku v ekonomike a na burzách im aspoň v tomto dal za pravdu. Len málokto totiž dokázal rozpoznať, ako moc problémy, ktoré začali na finančných trhoch, zasiahnu ekonomiky jednotlivých krajín.
A tak zatiaľ čo ešte na jeseň panoval, čo sa týka vyhliadok svetovej i českej ekonomiky, optimizmus, s každým ďalším mesiacom bol naraz výhľad chmúrnejší a temnejší.
"V analytickej obci, a to nielen slovenskej, sa opakovane prejavuje syndróm krátkozrakosti. Málokto s predstihom docenil, aký zhubný vplyv bude mať pôvodne kríza amerického finančného trhu na globálnu ekonomiku," vysvetľuje omyly analytikov hlavný ekonóm českej Unicredit Bank Pavel Sobíšek.
Prekvapenie na burzách
S tým, ako sa vo svete začala na začiatku tohto roka vytvárať pochmúrna nálada, začali náhle takto "krátkozrako" meniť svoje predpovede aj analytici. Či už išlo o ekonomiku, ceny akcií alebo ropy.Po dlhom poklese akciových trhov sa tak v januári začali rojiť čoraz horšie odporúčania na české akcie. Takým katom sa stala napríklad banka Merril Lynch, ktorá prudko prehodnotila cieľovej ceny pre české akcie. Teda odhadované ceny, ku ktorým by sa tie skutočné mali do roka priblížiť. Napríklad u akcií banská NWR náhle zmenila odhad zo 135 korún na iba 40 korún za akciu.
Prišlo to však trochu neskoro. Už vo februári totiž akcie na burze v Prahe začali prudko rásť a cenné papiere NWR sa stali najvýnosnejšie v Česku vôbec. Ďalšie udalosťou, ktorú totiž len málokto čakal, bol práve prudký rast akcií. Tie začali zdražovať po celom svete a väčšina búrz nakoniec vyniesla za celý rok viac ako tridsať percent.
Bernanke aj Brown z kola von
Napokon medzi svetovými ekonómami takmer celý rok panoval názor, že rast cien akcií je len akýmsi vzopätím v rámci medvedieho - teda klesajúceho - trendu. Až v zime začala väčšina svetových expertov svoje názory prehodnocovať. A teraz tvrdia, že akciám rast ešte vydrží. Uvidíme, ako budú presní tentoraz.
Skepsa prevládala aj u komodít, ktoré v roku 2008 zažili pád z vrcholu, a mnohým ľuďom sa nechcelo veriť, že by sa rýchlo dostali zase na výslnie. Čo sa však stalo.
Medzi ďalšie pikantné odhady patria napríklad januárový tip týždenníka BusinessWeek, že šéf Fedu Bernanke v centrálnej banke skončí. Ten je namiesto toho nominovaný prezidentom Barackom Obamom na ďalšie funkčné obdobie a časopisom Time bol zvolený mužom roka. Alebo predikcie denníka The Guardian, ktorý podobný osud VESTIL v júni pre britský premiér Gordon Brown.
A čo nás má čakať budúci rok? Podľa väčšinových odhadov príde ekonomické zotavenie. Ak by sme však verili napríklad Marc Faber, ktorému sa podarilo tento rok trafiť rast akcií, čaká nás hyperinflácia a vojna.