StoryEditor

Päť dôvodov, prečo skrachuje aj Taliansko

17.11.2011, 23:03
Autor:
Karel TinlKarel Tinl
K vyššej produktivite juhu by mohla dopomôcť napríklad "klasická pracovná doba" - zrušenie siesty.

Vyrieši odchod Silvia Berlusconiho problémy Talianska? Trhy o tom zjavne presvedčené nie sú, výnosy na desaťročných dlhopisoch vzrástli na viac než desaťročné rekordy. Ak problémy (a vysoké výnosy) pretrvajú, hrozí Taliansku prehlbovanie dlhu (už teraz je to viac ako 127% HDP - 2,6 bilióna dolárov).

Nielen Taliansko, ale aj ostatné krajiny PIIGS žijú svojím vlastným životom. Vykazujú určité špecifiká, ktoré podľa mnohých expertov môžu za to, že sa pohybujú vo vážnych ekonomických problémoch. K vyššej produktivite juhu a vyriešeniu tamojších problémov by podľa nich mohla dopomôcť napríklad "klasická pracovná doba" - zrušenie siesty.

 1. Taliansko aj Grécko odmietajú zverejniť niektoré makrodáta
  Grécko falšovalo čísla o HDP, dlhoch i všeobecnom stave ekonomiky a spustilo tým de facto európsku dlhovú krízu. V stredu sa v podobnom duchu ozvalo aj Taliansko - odmietlo zverejniť predbežný odhad hrubého domáceho produktu za tretí štvrťrok. Ekonómovia sa zhodujú na tom, že HDP tejto krajiny určite kleslo a v prepadw bude pokračovať. Aké prekvapenie teda Taliansko tají? Prečo krajina tieto dáta nezverejnila? Ide skutočne len o technické komplikácie s mnohými revíziami?
 2. Taliansko ani Grécko rozhodne nie sú "too big to fail"
  Trochu kontroverzné tvrdenie, vysvetlím ... Taliansko je síce ôsmou najväčšou ekonomikou sveta a treťou najväčšou v eurozóne, dlhové zaťaženie krajiny však prevyšuje súčet toho, čo dlhuje Grécko, Írsko, Portugalsko a Španielsko dohromady. Správne by teda tento druhý bod mal asi skôr znieť: Taliansko je príliš veľké na to, aby sa dalo zachrániť. Krajina si preto podľa ekonómov zrejme bude musieť svoj "neporiadok" upratať sama. 
 3. Taliansko nebude mať dostatočne silnú vládu na boj s krízou
  Taliansko aj Grécko nutne potrebujú rozsiahle reformy. Tie sú už tradične v týchto krajinách veľmi nepopulárne u voličov všetkých vekových kategórií aj politického presvedčenia. Ešte nedávno (keď v zoskupení fungovaní PIGS ešte chýbalo druhé "I" - Taliansko) svet považoval taliansku ekonomiku za oveľa menej náchylnú k problémom, ako v prípade Portugalska, Írska, Grécka a Španielska. Politický konsenzus, ktorý by toto "I" zo súčasného PIIGS vymazal, Taliansku chýba a zlepšenie situácie sa podľa expertov nedá očakávať ani v nasledujúcich mesiacoch, ba dokonca rokoch.
 4. Taliani, rovnako ako Gréci, nikdy nepodporia reformy
  Vyššie dane, osekané štátnj služby, rastúca konkurencia, predĺžená pracovná doba - to sú len niektoré z cieľov, ktoré by talianska vláda chcela (mala) v budúcnosti zaviesť. Grécka aj talianska administratíva je avšak známa svojím chaotickým riadením - fungujúcim až na poslednú chvíľu, v núdzi najvyššej. Zmena sa nečaká, zatiaľ neexistujú žiadne signály o tom, že by Rím mal svoju tradíciu porušiť.
 5. Taliansko a Grécko sa rozhodne nevzdajú svojej popoludňajšej siesty
  Typický taliansky pracovný deň začína o deviatej hodine, obedňajšia siesta trvá od 13. do 15. hodiny. Končí sa medzi 18:00 až 19:00. Štátne úrady zatvárajú dokonca o 14:00 hod. V auguste bývajú časté aj "celoštátne dovolenky", ktoré uzatvárajú veľké priemyselné podniky, úrady aj obchodné domy. Z vlastnej skúsenosti autora článku vyplýva, že ako v Grécku (napr. Atény), tak v Taliansku (napr. Padova) je prakticky nemožné nájsť okolo druhej hodiny popoludní otvorenú reštauráciu.

ihned.cz

01 - Modified: 2005-04-13 22:00:00 - Feat.: 0 - Title: Päť centrál 02 - Modified: 2005-04-13 22:00:00 - Feat.: 0 - Title: Deutsche Telekom predáva podiel v MTS
menuLevel = 2, menuRoute = finweb/financie-a-burzy, menuAlias = financie-a-burzy, menuRouteLevel0 = finweb, homepage = false
04. jún 2023 06:34