StoryEditor

Holandsko chce navýšiť daň z príjmu

18.01.2010, 17:06
Autor:
TASRTASR
Holandsko uvažuje o zvýšení najvyššej sadzby dane z príjmov fyzických osôb na 60 %. Uviedol to holandský minister financií Wouter Bos s tým, že vláda by takto mohla získať viac peňazí do štátneho rozpočtu.

Na otázku moderátora v nedeľňajšom programe holandskej televízie čo si myslí o návrhu labouristickej poslankyne Mariette Hamerovej zvýšiť najvyššiu sadzbu dane z príjmov na 60 %, Bos odpovedal, že "je to reálna možnosť". Bos je predsedom Labouristickej strany, druhej najsilnejšej strany v Holandsku po Kresťansko-demokratickej strane na čele s predsedom vlády Janom Petrom Balkenendem. Ani ten nevylučuje zvýšenie najvyššej sadzby dane.

Rozpočtový deficit by mal tento rok dosiahnuť v Holandsku 5,8 % hrubého domáceho produktu (HDP) po minuloročnej hodnote 4,6 % HDP. Okrem zvýšenia daní z príjmu Amsterdam uvažuje aj o zmenách v rozsahu rozvojovej pomoci či detských prídavkoch.

Najvyššia sadzba dane v roku 2009 dosahovala 52 %, pričom platila pre príjmy vo výške 54.777 eur (ročne) a viac. Nižšie príjmy boli zdaňované sadzbou 42 %, prípadne nižšou.

V prípade schválenia takéhoto zvýšenia dane by malo Holandsko najvyššiu daň z príjmu v rámci krajín Organizácie pre hospodársku spoluprácu a rozvoj (OECD). K tejto výške dane by sa Holandsko fakticky vrátilo, nakoľko platila v krajine do roku 2001, keď ju vláda znížila.

Informovala o tom agentúra Reuters.

01 - Modified: 2023-08-01 18:11:25 - Feat.: - Title: Holanďan zbiera peniaze na sanitky pre Ukrajinu behom z Amsterdamu do Kyjeva 02 - Modified: 2023-07-21 09:00:00 - Feat.: - Title: Amsterdam má plné zuby turistov. Po zákaze marihuany a boja proti pánskym jazdám zatvára aj prístav pre turistov 03 - Modified: 2023-07-07 14:15:45 - Feat.: - Title: Aerolinky neuspeli. Amsterdam kvôli emisiám môže obmedziť prevádzku svojho letiska 04 - Modified: 2023-07-05 07:48:23 - Feat.: - Title: Amsterdamské letisko kvôli počasiu zrušilo 300 letov 05 - Modified: 2023-07-02 15:24:24 - Feat.: - Title: Rozpočtový deficit Rakúska by mal byť od roku 2024 výrazne nižší ako tri percentá HDP
menuLevel = 2, menuRoute = finweb/financie-a-burzy, menuAlias = financie-a-burzy, menuRouteLevel0 = finweb, homepage = false
22. september 2023 23:18