Starosta Londýna Boris Johnson varoval britskú vládu, že pre vysoké zdaňovanie odmien opustia Londýn tisíce bankárov. V liste ministrovi financií Alistairovi Darlingovi Johnson žiada o urýchlené stretnutie, aby ešte prerokovali plán výrazného zvýšenia daní pre najviac zarábajúcich Britov a 50-% daň na bankové odmeny presahujúce 25.000 libier (28.375 eur).
"Jednostranné zmeny v zdaňovacom systéme, ktoré ste urobili, ohrozujú konkurencieschopnosť Londýna a jeho štatút svetového finančného centra," tvrdí Johnson v liste ministrovi. Odhaduje, že odchod do zahraničia zvažuje približne 9000 bankárov, čo bude mať vážne dôsledky pre londýnsky právnický, účtovný a mediálny priemysel a odrazí sa aj na znížení daní do rozpočtu mesta. To zasa pocítia obyvatelia zníženými výdavkami na potrebné služby.
Len Duvall z Labouristickej strany však tvrdí, že zatiaľ nepostrehol žiadne signály od finančných firiem, že by plánovali opustiť Londýn a starostu obvinil, že jeho veľký záujem o bankový sektor nevyplýva z úsilia zlepšiť život obyvateľov mesta. "Je jasné koho záujmy starosta obhajuje. Najmä bankárov, ktorí mu pomohli zafinancovať jeho kampaň, keď sa uchádzal o kreslo starostu. Na druhej strane neváhal zvýšiť poplatky za mestskú dopravu pre bežných ľudí," vyhlásil Duvall.
Navyše, ako uviedli niektorí analytici, Johnsonovo varovanie do veľkej miery podkopali štvrtkové (14.1.) kroky amerického prezidenta Baracka Obamu. Prezident navrhol zdanenie veľkých bánk v USA, aby tak pomohli splatiť vysoké výdavky štátu na finančnú pomoc bankovému sektoru počas krízy.
Obama navrhol daň na úrovni 0,15 % z objemu záväzkov bánk, poisťovní či maklérskych firiem, ktorých aktíva dosahujú 50 miliárd USD (34,79 miliardy eur) a viac. Odhaduje sa, že by išlo o približne 50 finančných inštitúcií.
Podľa Johna Manna, člena britskej Labouristickej strany, tak Obama znemožnil britským bankárom do budúcnosti vydierať tým, že Londýn opustia. "Bankári teraz nebudú môcť tvrdiť, že pre vysokú daň z odmien pôjdu inde. Ak totiž niečo podobné zavedú USA, kde sa nachádza väčšina investičných bánk sveta, potom prakticky už nie je kam ísť," dodal Mann.
Informovali o tom agentúra AP a server BBC.