StoryEditor

Škola komodít: Zarobte na raste aj poklese

27.11.2011, 23:05
Aj s komoditami môže individuálny investor obchodovať a profitovať na ich raste a dokonca aj poklese.

Komodity sú prírodné suroviny, ktoré sú používané v hospodárstve aj v bežnom živote a je možné rozdeliť ich na poľnohospodárske komodity, kovy a energetické suroviny.

Obchodovanie s komoditami má dlhú históriu. Prvý organizovaný komoditný trh v USA vznikol v roku 1848 v Chicagu (neskôr sa z tohto trhu vyvinula burza Chicago Board of Trade). Farmári v tejto dobe prichádzali do Chicaga, kde sa snažili predávať svoju produkciu. Najčastejšie ju predávali obchodníkom, ktorí potom zabezpečovali jej rozvoz po celej krajine. Najskôr sa obchodovalo iba s okamžitým dodaním. Až neskôr sa začalo obchodovať s tzv. futures kontraktmi za účelom zjednodušenia obchodovania.

Rovnako ako s cennými papiermi, tak aj s komoditami môže individuálny investor obchodovať a profitovať na ich raste a dokonca aj poklese. Vzhľadom k vysokej volatilite a neistote, ktorá v poslednej dobe na finančných trhoch panuje, hľadajú investori spôsoby, ako investovať práve do komodít. Môže ich k tomu viesť napríklad snaha o profitovanie z prudkých cenových pohybov alebo naopak môže ísť o investíciu do určitej istoty, ktorú môže predstavovať napríklad zlato.

Prvou otázkou, ktorú by si teda investor mal položiť, by mala byť, čo vlastne od danej investície do komodity očakáva a aký má časový horizont. Vzhľadom ku svojej povahe sa drvivá väčšina komodít obchoduje na báze futures kontraktov. Ako už názov naznačuje, ide o akýsi kontrakt s dodávkou v budúcnosti. Každý futures kontrakt má teda svoj deň expirácie a deň fyzického dodania danej komodity. V prípade, že držiteľ futures kontraktu o fyzické vysporiadanie nestojí, čo predstavuje drvivú väčšinu prípadov na komoditných trhoch, investor jednoducho zavrie svoju pozíciu opačnou operáciou. To znamená, že ak investor nakúpil futures kontrakt na určité množstvo ropy, v jednu chvíľu tento kontrakt jednoducho predá. Výhodou je, že tento kontrakt môže pokojne najskôr predať, potom danú pozíciu uzavrie tým, že rovnaké množstvo zase dokúpi. Rozdiel medzi nákupnou a predajnou cenou je pre investora prípadným ziskom alebo stratou.

Pre obchodovanie s futures je nutné zložiť tzv. zaisťovaciu maržu, ktorú určuje burza a ktorá sa líši podľa druhu komodity. Fakt, že obchodníkovi stačí pri nákupe pozície za 10 000 USD zaisťovacej marže napríklad len 1000 USD, v sebe skrýva pákový efekt a pri nepriaznivom vývoji môže investora stáť aj celú jeho investíciu. Na veľmi podobnej báze obchodovania sú založené aj tzv. CFD (Contract for difference).

Ak by teda investor chcel investovať s menším rizikom bez pákového efektu, ponúka sa mu možnosť investície do nepákových certifikátov alebo ETF (Exchange Traded fund). Investičné inštrumenty ETF, ktorým sa niekedy hovorí indexové akcie, môžu byť zamerané na jednotlivé komodity či na kôš niekoľkých komodít a umožňujú investorom podieľať sa na vývoji komodity bez toho, aby daný kontrakt obchodovali, či dokonca uskutočňovali jeho fyzické dodanie a zúčtovanie, tak ako na komoditnej burze.

Tieto ETF vydávajú špecializované spoločnosti ako sú ETF Securities, iShares alebo ProShares. Tieto produkty možno obchodovať v eurách alebo dolároch na zahraničných burzách. Ich výhodou je, že ich môžete obchodovať rovnako jednoducho ako akékoľvek akcie a navyše tu nie sú žiadne obmedzenia na minimálnu výšku investície. Tieto produkty sú štruktúrované tak, aby kopírovali percentuálnu zmenu podkladového aktíva, a zároveň umožňujú investorom vybrať si, či chcú špekulovať na rast alebo pokles. Dôležitou informáciou je aj to, že ETF sú oddelené od majetku emitenta, ktorý ich vydáva, a nepatria tak do konkurznej podstaty emitenta. Aj v hypotetickom prípade krachu emitenta sa teda investor nemusí obávať, že sa dané ETF stane bezcenné.

V ďalšom diely sa pozrieme bližšie na problematiku ETF, aby sme neskôr mohli prejsť na rozbor jednotlivých komodít alebo skupín komodít.

Pavol Mokoš

Patria Direct

Obchodovanie: www.patria-direct.sk
Spravodajstvo: www.patria.cz

 

menuLevel = 2, menuRoute = finweb/financie-a-burzy, menuAlias = financie-a-burzy, menuRouteLevel0 = finweb, homepage = false
31. máj 2023 12:08