StoryEditor

Víťaz gréckych volieb je bližšie k vytvoreniu vlády

18.06.2012, 00:00
Sledovali sme online | Samaras (na snímke) má blízko k zostaveniu väčšinovej koalície

21:21 Grécka vláda môže byť zajtra

Grécke politické strany, ktoré podporujú zahraničnú finančnú pomoc krajine, sa dohodnú na vytvorení koaličnej vlády v utorok. Povedal dnes vysokopostavený predstaviteľ konzervatívnej strany Nová demokracia (ND), ktorá dostala poverenie zostaviť novú vládu.

"Dohodu uzavrieme zajtra, keď vytvoríme vládu," uviedol podľa agentúry Reuters zdroj, ktorý si neželal byť menovaný. Dodal, že svojich členov vlády nominuje aj Panhelénske socialistické hnutie (PASOK) a vyjadril tiež nádej, že ďalším koaličným partnerom sa stane malá, umiernená strana Demokratická ľavica.

Malá pravicová strana Nezávislí Gréci, ktorá má v parlamente 20 poslancov, dnes odmietla ponuku na vstup do koaličnej vlády. Jej vodca Panos Kammenos to oznámil po stretnutí s predsedom ND Antonisom Samarasom. "Hoci nebudeme súčasťou koaličnej vlády, budeme podporovať všetky opatrenia, ktoré uvoľnia Grécko zo zovretia medzinárodných veriteľov," vyhlásil.

21:15 Wall Street si drží čiastočné zisky

Index S&P 500 získava 0,2%, Nasdaq +0,85%, naopak index Dow Jones klesá o 0,12 percenta.

21:12 Riešenie krízy potrebuje čas

Predseda Európskej rady Herman Van Rompuy  skonštatoval, že s veľkými rozpočtovými schodkami zápasia aj ďalšie štáty sveta, nielen európske. "Vyriešenie krízy eurozóny si vyžaduje čas," vyhlásil a dodal, že EÚ urobí všetko preto, aby krízu prekonala.

21:10 Neprišli sme počúvať kázanie, tvrdí Barroso

Európska únia  neprišla na summit skupiny G20 počúvať kázanie o tom, ako by mala riešiť dlhovú krízu. Vyhlásil dnes v prvý deň stretnutia lídrov 20 najväčších svetových ekonomík predseda Európskej komisie José Manuel Barroso. Pripomenul, že Európa nie je zodpovedná za svetové finančné trhy.

EÚ je podľa neho otvorená iným názorom a spolupracuje s partnermi, ale jej zástupcovia neprišli do Mexika, aby si vypočuli kázanie. Upozornil, že problémy svetovej ekonomiky odštartovala finančná kríza v USA v roku 2008.

Barroso očakáva, že eurozóna sa čoskoro pohne dopredu v otázke dane z finančných transakcií a inšpiruje aj ostatné štáty.

20:02 Barroso: Grécko nestihlo reformy

Predseda Európskej komisie José Manuel Barroso povedal, že Grécko urobilo pôsobivé rozpočtové úspory, ale nepodarilo sa mu uskutočniť potrebné štrukturálne reformy ako napríklad privatizáciu štátneho majetku.

19:43 Ropa je lacnejšia

Ceny ropy dnes klesli v reakcii na rast výnosov zo španielskych dlhopisov, ktoré vyvolávajú obavy z prehĺbenia dlhovej krízy eurozóny a zo zníženia dopytu po komodite v Európe.  Barel ropy Brent sa dnes o 18.08 h SELČ predával za 96,11 USD (76,17 eura). To je o 1,50 USD viac ako v závere predchádzajúceho obchodného dňa.  V priebehu dneška pritom cena kontraktu nakrátko vyskočila na 99,50 USD/barel a dosiahla tak týždňové maximum, a potom naopak klesla až na 95,38 USD za barel.

Americká ľahká ropa WTI dnes zlacnela o 87 centov na 83,16 USD za barel.

19:41 Vznik trvalého eurovalu sa môže oneskoriť

Vznik trvalého záchranného fondu eurozóny, Európskeho mechanizmu pre stabilitu (EMS), ktorý mal pôvodne začať fungovať od 1. júla tohto roka, sa možno oneskorí. Nie je totiž isté, či taliansky parlament stihne do letných prázdnin ratifikovať dohodu o EMS. Uviedol to taliansky minister pre európske záležitosti Moavero Milanesi. 

 Od talianskeho parlamentu tak závisí aj to, či Španielsku poskytne sľúbených 100 miliárd eur na rekapitalizáciu bánk EMS alebo jeho predchodca, dočasný Európsky fond finančnej stability (EFSF).

19:35 Trojka sa vráti do Atén po vytvorení vlády

Predstavitelia takzvanej trojky sa po vytvorení novej gréckej vlády vrátia do Atén, aby jej pomáhali dosiahnuť plánované fiškálne ciele. Uvádza sa vo vyhlásení Euroskupiny, neformálneho združenia ministrov financií eurozóny.

Zástupcovia medzinárodných veriteľov Grécka sa podľa tohto vyhlásenia vrátia do Atén hneď po tom, ako sa nová vláda ujme moci, aby si s ňou "vymenili" názory na to, ako postupovať v boji s krízou a tiež, aby pripravili kontrolu plnenia podmienok druhého záchranného úveru. Od jej výsledkov pritom závisí, či Grécko dostane ďalšiu splátku z pôžičky.

 Euroskupina zopakovala, že bude asistovať Grécku pri plnení záväzkov a pri riešení problémov, s ktorými zápasí ekonomika krajiny. Očakáva, že víťazom gréckych volieb sa už čoskoro podarí zostaviť vládu, ktorá začne plniť konsolidačný program.

19:30 Van Rompuy: Banková únia môže vzniknúť rýchlejšie

 Eurozóna bude uprednostňovať rýchlu dohodu o bankovej únii, prvok hlbšej hospodárskej integrácie, ktorý by znamenal kombináciu bankového dohľadu, povedal prezident EÚ Herman Van Rompuy. Dodal, že zatiaľ čo ostatné prvky hlbšej integrácie, ako je fiškálna únia alebo spoločné eurodlhopisy, budú pravdepodobne trvať dlho, banková únia by mohla vzniknúť rýchlejšie.

Prezident únie Herman Van Rompuy a predseda Európskej komisie José Manuel Barroso. Snímka: Reuters

19:24 Samaras má blízko k zostaveniu väčšinovej koalície

Grécka Nová demokracia (ND) sa po víťazných nedeľných voľbách tesne priblížila k vytvoreniu novej vlády, keď dnes jej šéfovi Antonisovi Samarasovi prisľúbili podporu zástupcovia dvoch ľavicových strán. Myšlienku čo najširšej koalície privítal vodca socialistov Evangelos Venizelos, hoci priamu účasť vo vláde zrejme nesľúbil. Podmienenú podporu má Samaras aj z menšej Demokratickej ľavice (DIMAR).

19:22 V hre sú dva varianty

Analytik Slovenskej sporiteľne Martin Baláž predstavil možné varianty vytvorenia vlády.

  1. ND a PASOK sa nakoniec dohodnú na vytvorení spoločnej vlády a budú aj naďalej presadzovať opatrenia požadované Trojkou výmenou za pokračujúcu finančnú pomoc. Táto alternatíva by priniesla na trhy uvoľnenie a podporila euro.
  2. ND zostaví vládu sama a bude vládnuť s podporou PASOK-u, čo by však znamenalo výrazne menšiu stabilitu vlády. Je otázne, či by MMF, EU a ECB takúto vládu akceptovali a uvoľnili ďalšiu tranžu pomoci. V tomto prípade by sme na trhoch videli výraznú volatilitu.

Ďalšou,  avšak pomerne nepravdepodobnou  alternatívou je koalícia ND spolu s niektorou z menších strán. Najhoršou možnosťou by však bolo, ak by sa Gréci opäť nedohodli a prišlo by k vypísaniu nových volieb. Tejto možnosti sa však chcú lídri všetkých hlavných strán za každú cenu vyhnúť.

19:16 Euro dnes len padalo

19:13 Cameron nechce Grékom zmierniť podmienky

Cameron rovnako ako Merkelová odmietol, že by boli Grécku zmiernené podmienky finančnej pomoci. Ďalej potom uviedol, že chce urobiť z Británie jedno z najlepšie miesto na svete pre založenie a rozvoj biznisu. Ako to docieliť, v tom konkrétnejší nebol.

19:10 Európa ide stále z kopca

"Prvotná eufória zo skvelého výsledku gréckych volieb veľmi skoro vyprchala a zostala po nej len zlá nálada. Tým si trhy práve teraz prechádzajú. Z prudkého posilňovania sa prešlo euro behom chvíľky do výrazného pádu. Po gréckych voľbách je teda kurz presne tam, keď bol krátko pred ich začiatkom. Nič sa nezmenilo. Európa ide stále z kopca. O tom mimochodom napr. svedčí aj dnešná štatistika maloobchodných tržieb z Holandska. Tržby tam medziročne poklesli o neuveriteľných 8,7 %. Problémy eurozóny sa teda rozrastajú s brutálnou rýchlosťou," komentuje Vladimír Pikora zo spoločnosti Next Finance.

19:05 Venizelos chce vládu do zajtra

Šéf PASOK Evangelos Venizelos vyzval na urýchlené vytvorenie novej koaličnej vlády. Nepovedal však, či súhlasil s vstupom do koalície s konzervatívnou stranou Nová demokracia (ND), ktorá vo voľbách zvíťazila.  "Krajina musí mať do utorka vládu... Grécko potrebuje vyslať do zámoria správu o (svojej) stabilite," povedal Venizelos po rokovaniach s vodcom ND Antonisom Samarasom.

"Najlepším riešením je vláda národnej zhody, zložená z Novej demokracie, Zjednotenej radikálnej ľavice, Demokratickej ľavice a PASOK," citovala ho agentúra DPA.

18:41 Atény by mohli dostať viac času na reformy

Európska únia je pripravená poskytnúť Grécku ďalšie dva roky na to, aby uviedla do praxe požadované reformy, ktorými je podmienené poskytovanie finančnej pomoci, uviedli dnes nemenované zdroje z diplomatického prostredia EÚ.

Rozhodnutie v tomto smere by mohlo padnúť už vo štvrtok počas zasadnutia ministrov financií eurozóny (Euroskupina) v Luxemburgu. Šéf Euroskupiny Jean-Claude Juncker tieto úvahy zatiaľ nepotvrdil. Podľa diplomatov, ktorí si želali zostať v anonymite, momentálne sa o tejto možnosti rokuje v rámci tzv. trojky, čiže medzi predstaviteľmi Európskej komisie, Európskej centrálnej banky a Medzinárodného menového fondu.

Rovnaký anonymný zdroj potvrdil, že je viac ako isté, že Atény dostanú k dobru aspoň jeden rok na zavedenie nevyhnutných štrukturálnych reforiem a úsporných opatrení, pričom sa ešte stále uvažuje až o dvojročnom predĺženom období.

18:26 Obama vyzdvihol výsledky volieb

Americký prezident Barack Obama dnes vyhlásil, že víkendové voľby v Grécku naznačujú "pozitívne" vyhliadky na zostavenie novej vlády, ktorá bude spolupracovať s Európou. Obama však dodal, že ekonomické problémy Európy sú naďalej zdrojom obáv pre svetových lídrov. Ako povedal, svetová ekonomika musí rásť bez protekcionizmu.

Obama sa vyjadril pri zvítaní sa s mexickým prezidentom Felipem Calderonom, ktorý je hostiteľom summitu krajín G20. Očakáva sa, že ekonomická kríza v Európe bude hlavnou témou diskusií.

18:22 Tlak na Španielsko rastie. Môže požiadať o pomoc

Výnosy španielskych dlhopisov sú už také vysoké, že krajina si už o chvíľu nebude môcť dovoliť požičiavať na trhu. "Trh je skeptický, pretože dohoda o pomoci bankám nič nemení na kritickej situácii v španielskej ekonomike. Je veľmi pravdepodobné, že Španielsko bude v najbližších 6 až 9 mesiacoch potrebovať pomoc," uviedol dlhopisový analytik Fidelity Investments Nick Eisinger. Eisinger odhaduje, že náklady na záchranný program pre Španielsko - mimo spomenutých 100 miliárd eur pre banky - sa vyšplhajú na 300 miliárd eur. Program by mal byť 3-ročný.

18:17 Standard & Poor's: Rating Grécku neznížime

Standard & Poor's vydal svoj verdikt po gréckych voľbách, že výsledky nebudú mať žiadny bezprostredný vplyv na hodnotenie Grécka. Zatiaľ čo sa krátkodobé riziko opustenia eurozóny zmiernilo, agentúra stále vidí prinajmenšom šancu jedna ku trom, že by ku Grexitu došlo v strednodobom alebo dlhodobom horizonte.

18:08 Euro aj akcie spadli

Po prejave Merkelovej spadlo na najnižšiu dnešnú hodnotu euro (1,2566 USD/EUR), španielska burza stratila tri percentá.

Vývoj španielskej burzy IBEX

 

18:05 Podnikatelia vyzvali lídrov G20, aby podporili rast

Šéfovia veľkých koncernov vyzvali lídrov 20 najväčších svetových ekonomík, ktorí sa dnes zišli na dvojdňovom summite v Mexiku, aby podnikli rozhodné kroky v boji s európskou krízou a na zlepšenie vyhliadok globálnej ekonomiky.

Riaditelia a manažéri z 350 koncernov, vrátane švajčiarskeho gigantu Nestlé či amerického obchodného reťazca Walmart Stores žiadajú politikov, aby urýchlene začali konať, inak riskujú, že svet zasiahne oveľa hlbšia kríza ako v rokoch 2008-2009.

Jean-Guy Carrier, šéf Medzinárodnej obchodnej komory (ICC) v tejto súvislosti upozornil, že neistá situácia v ekonomike má výrazne negatívny vplyv na firmy. Klesajúci dopyt už prinútil mnohé z nich, aby odložili svoje investičné plány a plány na expanziu.

17:59 Gašparovič: Brusel by mal byť prísnejší

Prezident SR Ivan Gašparovič a  podpredseda Európskej komisie (EK) Marek Šefčovič sa dnes zhodli na nevyhnutnosti sprísneného dohľadu Európskej komisie, Európskej centrálnej banky a Medzinárodného menového fondu, nad štátnym rozpočtom Grécka. Gašparovič prijal podpredsedu EK v Prezidentskom paláci v Bratislave.

"Víťazstvo tých politických síl v Grécku, ktoré chcú zostať členmi eurozóny, dáva šancu na postupné riešenie problémov v eurozóne a vytvára predpoklady pre pokračovanie potrebných reforiem v rámci únie," povedal Gašparovič po skončení rokovania.

17:51 Merkelová znova zopakovala Grécku: "Nie"

Angela Merkelová má prejav na summite G20. V bodoch:

- nevidí priestor pre ďalší, tretí záchranný balíček pre Grécko

- očakáva rýchly vznik novej a stabilnej gréckej vlády

- znovu odmieta akékoľvek zmiernenie reforiem dohodnutých s medzinárodnými veriteľmi

17:50 Editor FT: Komuniké G20 sú iba frázy

Editor Financial Times Chris Adams sa vyjadruje k všeobecným frázam, ktoré tvoria väčšinu návrhu komuniké dnešnej schôdzky G20. To napríklad tvrdí, že hlavnou prioritou pre krajiny G20 je "silný, udržateľný a vyrovnaný rast", ktorý vo svete povedie k zníženiu miery nezamestnanosti. Podľa komuniké dostane eurozóna za úlohu nájsť spôsob, ako prelomiť "uzavretý obvod spätných väzieb" medzi štátmi a bankami. Skupina G20 zároveň očakáva, že eurozóna bude úzko spolupracovať s novou gréckou vládou.

17:30 Commerzbank: Grécko nakoniec vystúpi z eurozóny

Grécko nezostane v eurozóne, tvrdí hlavný ekonóm Commerzbank Jörg Krämer. "Grécko pravdepodobne nebude o 5 rokov členom menovej únie," uviedol Krämer v rozhovore pre internetový portál nemeckého denníka Handelsblatt.

Podľa Krämera Gréci dlhodobo nebudú ochotní podporovať reformy a úsporné opatrenia. "Grécko nedokáže plniť ani zmiernené podmienky. Ak nechcú veritelia úplne stratiť svoju dôveryhodnosť, jedného dňa budú musieť zastaviť finančnú pomoc. Grécko potom rýchlo skrachuje," uviedol Krämer. Nepredpokladá však, že odchod Grécka ohrozí eurozónu. "Euro prežije, pretože od jeho ďalšej existencie závisia politické a ekonomické elity."

Zvyšná menová únia sa transformuje na transferovú úniu, ktorá bude jednotne ručiť za svoje záväzky. "Ekonomicky slabšie krajiny, ktoré väčšinou odmietajú reformy, budú žiť na úkor ekonomicky silnejších krajín. To oslabí menovú úniu ako celok, pretože nevyhnutný nárast daňovej záťaže oslabí motiváciu pracovať a investovať. Inflácia sa výrazne zrýchli, pretože Európska centrálna banka sa až príliš priblížila k ministrom financií a do obehu púšťa príliš veľa peňazí," dodal Krämer.

17:09 Grécko dostane ďalšiu miliardu do konca júna

Grécko môže počítať s vyplatením ďalšej miliardy eur zo záchranného úveru ešte v júni. Informovala o tom nemecká tlačová agentúra DPA s odvolaním sa na bruselské kruhy.

Táto miliarda pochádza ešte z májovej tranže. V máji Európsky fond finančnej stability (EFSF) previedol do Grécka 4,2 miliardy eur z tranže v hodnote 5,2 miliardy eur. Keďže Atény budú tieto peniaze potrebovať až tento mesiac, ich vyplatenie sa stalo "závislým od finančných potrieb Grécka," napísal vtedy EFSF.

Atény dostanú tieto prostriedky koncom júna. Peniaze pochádzajú z druhého balíka pomoci pre Grécko - EFSF vznikol v roku 2010. Na finančných trhoch predáva dlhopisy, za ktoré ručia krajiny eurozóny, a peniaze, ktoré takto získa, posiela ako záchranné úvery krajinám dostávajúcim finančnú pomoc.

16:47 Grécko je po voľbách bližšie k opusteniu eura

Pozrite si videokomentár ku gréckym voľbám od Ronalda Ižipa zo spoločnosti TRIM Broker.

16:31 Fitch: Riziko bankrotu Grécka kleslo

Tesné víťazstvo Novej Demokracie vo voľbách podľa agentúry Fitch znamená, že v krátkodobom horizonte riziko neriadeného bankrotu Grécka a jeho odchodu z eurozóny kleslo. V dôsledku toho nezačne agentúra s revíziou ratinfov krajín eurozóny.  Kríza v Grécku a eurozóne zostáva napriek tomu silná. Škrty a bolestivé štrukturálne reformy v kombinácii so silnou opozíciou na čele so Syrizou podľa Fitch znamenajú, že nová grécka vláda bude zrejme nestabilná.

Fitch očakáva, že nová vláda vznikne do ďalšieho summitu EÚ, ktorý sa uskutoční 28.-29. júna.

16:15 Cameron bankárom: Tlačte viac peňazí

Britský premiér David Cameron vyzýva svetové centrálne banky, aby ochránili globálnu ekonomiku pred dopadmi dlhovej krízy v eurozóne. Po najväčších členských krajinách eurozóny potom chce, aby riešenie krízy hľadali dôslednejšie.

Cameron to uvádza v texte prejavu, ktorý dnes prednesie na summite G20 v mexickom Los Cabos. "Nemôžeme si dovoliť, aby svetové centrálne banky stáli bokom, ak máme zabezpečiť rast, ktorý potrebujeme," píše sa v pripravenom vyhlásení, z ktorého cituje agentúra Reuters. "V eurozóne je stále zreteľnejšie, že jej jadro, vrátane ECB (Európska centrálna banka), musí robiť viac, aby podporilo dopyt a podelilo sa o náklady na reformy," stojí ďalej v texte prejavu. Cameron tak naráža na Nemecko, ktoré má zďaleka najväčšiu ekonomiku v eurozóne a ktoré je zároveň najväčším platcom finančných transferov. Slová britského premiéra sú všajk určené zrejme aj tvorcom menovej politiky v eurozóne.

16:07 Americké akcie začali poklesom

Wall Street začal poklesom a 15 minút po otvorení maže časť strát, index S&P stráca 0,14 %, Dow Jones 0,24 %, ale Nasdaq získava 0,07 percenta.

15:56 Hrozba bankrotu urýchli vytvorenie vlády

"Kľúčová bude schopnosť lídra Novej Demokracie, Samarasa, dohodnúť podmienky spolupráce akceptovateľné aj pre dvoch menších partnerov. Situáciu môže skomplikovať to, že Samaras je považovaný skôr za rozdeľujúceho politika s  konfrontačným štýlom. Na druhej strane, silný medzinárodný tlak a hrozba neriadeného bankrotu budú určite dôležitými faktormi pre čo najrýchlejšie vytvorenie vlády. Otázkou ostáva, ako dlho dokážu udržať vládnu koalíciu pokope," tvrdí šéfredaktor portálu EurActiv.sk Radovan Geist.


Predseda Novej demokracie Antonis Samaras bude zostavovať vládu.

15:48 Citigroup víta výsledok volieb

Šéf Citigroup Vikram Pandit povedal, že grécke voľbvy sú pozitívne pre udržanie eura pokope.

15:36 Samaras vyzval na vytvorenie širokej vládnucej koalície

Líder konzervatívnej strany Nová demokracia (ND) Antonis Samaras povedal, že bude pokračovať v snahách zostaviť širokú koaličnú vládu aj napriek odmietnutiu Zjednotenej radikálnej ľavice (SYRIZA), ktorá skončila na druhom mieste, vstúpiť do nej.

Vodca konzervatívcov uviedol, že sa bude usilovať zapojiť do snáh o deľbu moci čo možno najviac strán. Samaras po dnešnom rokovaní s predsedom SIRYZA Alexisom Tsiprasom zdôraznil, že vytrvá vo svojich snahách, pretože dlhovou krízou ochromené Grécke "naliehavo" potrebuje vládu.

Samaras má dnes o 17.00 h SELČ na programe stretnutie s predsedom Panhelénskeho socialistického hnutia (PASOK) Evangelosom Venizelosom. Socialisti skončili v nedeľňajších voľbách na treťom mieste. Nová demokracia síce vzišla z parlamentných volieb ako najsilnejšia strana, nemá však dostatok poslancov v parlamente na to, aby vládla sama.

15:00 Grécko sa na trhy nevráti dlhé roky

"Hoci sa ešte v Grécku politici handrkujú, očakávame, že vznikne proúsporná koalícia, ktorá schváli ďalší úsporný balík a dostane ďalšie peniaze od trojky a niekoľko týždňov bude pokoj. Sledovať sa bude nasledovane vývoj HDP a dlhu, ktoré očakávame, že aj naďalej nebudú napĺňať očakávania, keďže dlh a HDP vnímame pri dlhom nafúknutých ekonomikách ako dve spojené nádoby a keď vypúšťate jednu, tak klesne hladina aj v druhej, a skôr či neskôr sa na stôl vráti téma, čo ďalej s Gréckom. Čo sa týka ďalších peňazí, tak si nemyslíme, že bude krajina bez vyššej inflácie schopná vrátiť sa na trhy dlhé roky, pokiaľ by sa eurozóna rozhodla financovať Grécko aj naďalej, tak by tretí balík potrebovalo niekedy v rokoch 2014-2015. Bol by však nižší ako predošlé dva, nakoľko sa v rámci reštrukturalizácie gréckeho dlhu splatnosť istiny veľkej časti súkromnhého dlhu presunula o desať a viac rokov," komentuje analytik X-Trade Brokers Kamil Boros.

14:40 Gréci spočítali všetky hlasy

Po spočítaní 100% hlasov získala Nová Demokracia 29,66% hlasov, SYRIZA 26,89% a PASOK 12,28% hlasov.

You need to upgrade your Flash Player

14:24 Gréci chcú zmierniť podmienky úveru

V Grécku zrejme po víkendových voľbách zostavia koaličnú vládu strany, podporujúce záchranný balík, ktorý krajina dostala od štátov eurozóny a Medzinárodného menového fondu (MMF). Víťaz volieb Nová demokracia a jej partner socialistická strana PASOK uviedli, že chcú opäť otvoriť podmienky záchranného úveru a budú sa snažiť o ich zmenu, aby zmiernili dôsledky úsporných opatrení, ktoré prehlbujú recesiu.

Bude Európa ustupovať?

Petr Sklenář, JT Banka: Šance na zmäkčenie podmienok pre Grécko (zníženie úrokovej sadzby, odsunutie splátok, pôžičky od Európskej investičnej banky (EIB) a pod.) sa ukazujú v súčasnosti veľmi vysoké a pripúšťajú ho aj zástupcovia Nemecka. Zmeny ako odpúšťanie škrtov výdavkov by som v súčasnosti nečakal.

 Všeobecne politický tlak na striktné dodržiavanie úsporných opatrení v Európe v posledných mesiacoch poľavil a novou mantrou sa stala "podpora rastu" a v rámci tohto trendu môžeme očakávať aj prístup k úprave podmienok pre Grécko.

Martin Prokop, Next Finance:  Niečo podobné sa dá očakávať. Ide predovšetkým o to, aby došlo k posilneniu dôvery v proeurópske politické strany. Ak eurozóna uľaví Grécku, budú to môcť proeurópske strany prezentovať ako svoj úspech. De facto by dokázali niečo, čo mala (a stále má) v pláne opozícia. Gréci by si uvedomili, že nie je pre zmiernenie podmienok pomoci ihneď voliť extrémistické strany. Ústupok by mohol nadobudnúť podoby väčšieho oslabenia splátok finančnej pomoci, či ústupky na strane vládnych úspor.

Vladimír Baláž, SAV: "Dlh Grécka je aj po odpise záväzku voči súkromným veriteľom príliš vysoký na to, aby ho krajina vedela splatiť. Bude preto nutné odčítať aj časť pohľadávok verejných veriteľov. Tak či tak bude Grécko musieť dostať nejaké úľavy, aby vôbec niečo dokázalo splatiť, lebo trvať na splatení celého dlhu nemá zmysel. Ústupky zo strany veriteľov tak budú nevyhnutné."

14:10 Samaras vyhral ekonomicky porazené Grécko

Podľa Jána Beňáka zo spoločnosti TRIM Broker sa dostávame tam, kde sme už raz boli. Stranu, ktorá zadlžovala, vymení strana, ktorá tiež Grécko zadlžovala. Analytici si to všimli a preto reakcie na voľby nie sú nejako jednoznačne býčie.

Danske Bank komentuje: „(Voľby) výrazne redukujú riziko opustenia eurozóny... Veľkou otázkou je, koľko optimizmus na trhu vydrží. Záchrana španielskych bánk vyvolala jednu z najkratších rely.“
To, že voľby nemenia vývoj, si uvedomujú aj analytici Commerzbank a Citigroup. Nemecká banka očakáva opustenie eurozóny Gréckom do piatich rokov, Citigroup dáva pravdepodobnosť Grexitu počas najbližších 12-18 mesiacov na úrovni 50-75%. To znamená, že banky svoje odhady nezmenili.
Ani Deutsche Bank nepovažuje výsledky volieb za bod zlomu: „Aj keď Nová Demokracia vyhrala, veľa otázok ohľadom gréckej schopnosti  plniť súčasné dohody ostáva nezodpovedaných. Zároveň, výsledky neadresujú obavy o nerovnováhy v eurozóne, takže pochybujeme, že trhy čaká nejaká prudká rely.
Nakoniec, Goldman Sachs tiež upozorňuje na nezmenené problémy vysokej nezamestnanosti a stálej recesie. Grécko tak ostáva zahalené v hmle neistoty.

13:55 Nemci nechcú dať Grékom ďalší čas

Nemecko nemieni Grécku poskytnúť dodatočný čas na plnenie rozpočtových a reformných cieľov, ku ktorým sa Atény zaviazali v rámci tohtoročnej dohody o druhom záchrannom úvere. Povedal to dnes zástupca hovorcu nemeckej vlády Georg Streiter.

"Teraz je rozhodujúce, aby trojka bola presvedčená, že Grécko sa drží dohody a plne uskutočňuje dohodnuté reformy. Nie je čas na to, aby sme dávali Grécku akékoľvek úľavy," povedal Streiter. "Stojíme za tým, čo sa dohodlo," dodal na otázku, či existuje nejaká možnosť, aby Grécko dostalo viac času na plnenie reformných úloh.

13:50 Ľavica sa odmietla pridať ku konzervatívcom

Šéf gréckej radikálnej ľavice Alexis Tsipras odmietol pridať sa ku koalícii s konzervatívcami, ktorí vyhrali voľby.

13:30 Grécko môže stále vystúpiť z eurozóny

Profesor Princeton University Harold James si myslí, že Európa potrebuje dlhodobý rámec pre vytvorenie federálnej a fiškálnej únie. Dodal, že Grécko môže vystúpiť z eurozóny, aj keď vyhrali strany podporujúce finančnú pomoc. "Európski lídri počas uplynulých dvoch rokov len prijímali série krátkodobých opatrení. V podstate pred sebou len kopali plechovku, ale už v tom nemôžu pokračovať," uviedol James pre CNBC.

Výsledky volieb podľa neho ukázali, že Gréci chcú zostať v Európe. "Je pravdou, že v každej krajine existuje enormná vernosť európskemu projektu a ideálu a jednou z najúžasnejších vecí je to, čo sme videli počas niekoľkých uplynulých týždňov, že Grécko je krajinou, kde je podľa všetkých prieskumom najsilnejšia podpora eura."

12:54 Krugman: Gréci sú len obeťami

Americký držiteľ Nobelovej ceny Paul Krugman viní zo súčasnej krízy nie Grékov, ale politikov, ktorí vytvorili chybný systém.

"Od tej doby, čo sa Grécko dostalo do problémov, sme počuli veľa o tom, že všetko grécke je zlé. Niektoré obvinenia sú pravdivé, niektoré však nie - v každom prípade nie sú hlavným ohniskom problémov. Áno, existujú chyby v gréckej ekonomike, v tamojších politikoch i spoločnosti. Ale tieto nedostatky nie sú tým, čo spôsobilo krízu, ktorá rozdeľuje Grécko a ohrozuje celú Európu. Pôvod tejto katastrofy leží viac na severe, presne v Bruseli, Frankfurte a v Berlíne, kde politici vytvorili až fatálne chybný monetárny systém. A riešenie krízy, ak vôbec nejaké bude, príde opäť z tých istých miest, "napísal Krugman pre The New York Times.

12:50 Grécka tlač: Verdikt ako pocit úľavy

Úspech proevropských síl v Grécku uvítala aj tamojšia tlač. "Verdikt ako pocit úľavy," znie titulok pravicového denníka Kathimerini. Podľa denníka sa vytvorili podmienky na vytvorenie stabilnej koaličnej vlády. "Novú vládu treba mať hneď!" zdôraznil ľavicový denník Ta Nea, podľa ktorého sa Grécku podarilo vyjsť zo slepej uličky.

12:48 Brusel chce zostať voči Grécku tvrdý

Brusel chce zostať voči Grécku tvrdý a trvá na dodržaní prisľúbených úsporných opatrení. Pre nemecký denník Handelsblatt to povedal komisár EÚ pre rozpočet Janusz Lewandowski.  "Chceme pomôcť a chceme udržať Grécko v eurozóne. Avšak už sme boli voči Aténam maximálne flexibilní," uviedol Lewandowski. Zdôraznil, že Európa urobila voči Aténam už veľmi veľa ústupkov.

Gréci sa stále častejšie porovnávajú so Španielmi a poukazujú na to, že Brusel je k Madridu zhovievavejší a nepožaduje také rozsiahle úspory. Lewandowski to však odmietol. "Španielsko už vykonalo rozsiahle reformy, Španielsko má problémy špecifické pre bankový sektor. Grécko má všetky možné problémy, a preto musia byť podmienky tvrdšie."

12:31 Fico: Grécko by malo dostať viac času

Problémy zadlženej krajiny by mohlo vyriešiť, ak by mali na splnenie podmienok viac času. Pre agentúru Reuters to povedal slovenský premiér Robert Fico. "Myslím si, že pravdepodobným riešením je zmena časového rámca týchto podmienok," povedal Fico.

12:30 Gréci si predĺžili agóniu

Podľa Jaroslava Brychtu z X-Trade Brokers nie sú výsledky volieb z dlhodobého hľadiska pozitívne. "Iba sa tým predĺži agónia, v ktorej sa Grécko nachádza už päť rokov. Pre krajinu by bolo najlepšie z eurozóny čo najskôr vystúpiť, pretože inak nie je schopná rýchleho znovunadobudnutia konkurencieschopnosti," dodáva Brychta.

12:01 Samaras chce mäkšie podmienky

Líder víťaznej Novej Demokracie Antonis Samaras chce dosiahnuť zmeny podmienok finančnej pomoci EÚ, MMF a ECB. Uviedol to po získaní mandátu k zostaveniu vlády.

12:00 Španielsko sa vrátilo na "hranicu smrti"

Výnos z 10-ročného španielskeho dlhopisu po rannom poklese opäť prekročil kritickú hranicu. Napriek prvotnému upokojeniu po oznámení výsledkov gréckych parlamentných volieb sa situácia okolo Španielska opäť skomplikovala. Zatiaľ čo ráno výnosy z kľúčových 10-ročných španielskych dlhopisov zaznamenali pokles, neskôr sa opäť prudko zvýšili a prekročili kritickú hranicu 7 percent. Ekonómovia označujú tento bod za "hranicu smrti", pri ktorej je obsluha dlhu dlhodobo neudržateľná.

11:53 Portugalsko nie je Grécko, Španielsko nie je Uganda

Alex Banbury z Hamilton Capital zozbieral výroky predstaviteľov krajín, ktoré odmietajú nákazu:

"Španielsko nie je Grécko" - Elena Salgado, španielska ministerka financií, február 2010.

"Portugalsko nie je Grécko" - The Economist, apríl 2010.

"Grécko nie je Írsko" - Geroge Papaconstantinou, grécky minister financií, november 2010.

"Španielsko nie je Írsko ani Portugalsko" - Elena Salgado, španielska ministerka financií, november 2010.

"Írsko nie je v gréckom teritóriu" - írsky minister financií Brian Lenihan, november 2010.

"Ani Španielsko ani Portugalsko nie je Írsko" - Angel Gurria, generálny sekretár OECD, november 2010.

"Taliansko nie je Španielsko" - Ed Parker, šéf oddelenia ratingov v agentúre Fitch, jún 2012.

"Španielsko nie je Uganda" - španielsky premiér Mariano Rajoy, jún 2012.

"Uganda nechce byť Španielskom" - ugandský minister zahraničných vecí, jún 2012

11:30 Gréci majú štyri možnosti a zostáva im 48 hodín

  • Grécko nezostaví vládu a budú nové voľby
  • Krehká väčšina napravo či naľavo
  • Ľavicová vláda bude ochotná dohodnúť sa s Bruselom
  • Samotná vláda radikálnej ľavice na čele so Syrizou

11:22 Nemecká vláda proti ministrovi

Nemecká vláda sa vyjadril, že názor šéfa diplomacie Westerwelleho o ústupkoch Grékom nie sú názorom vlády a tá nič údajne neodsúhlasila.

11:16 MMF: Ďalšia revízia programu

Šéfka MMF Christine Lagardeová tvrdí, že môže prebehnúť ďalšia revízia programu pomoci Grécku.

11:02 Gréckym voľbám sa teší aj Španielsko

Španielsky premiér Mariano Rajoy je z gréckeho volebného výsledku nadšený, opísal ho ako: "Dobrú správu pre Grécko, veľmi dobrú správu pre Európsku úniu, pre euro a tiež pre Španielsko".

"Som jednoznačne presvedčený, že to posilní euro. Projekt eura je nezastaviteľný a mal by pokračovať," uviedol predseda španielskej vlády.

11:01 Monti oslavuje grécku voľbu

"Výsledok gréckych volieb vylepšuje víziu budúcnosti únie a eurozóny," povedal pri svojom príjazde do Mexika, miesta konania summitu G20 taliansky premiér Mario Monti.

10:49 Strašidelné číslo gréckych volieb

Krajná pravica vo voľbách získala sedem percent hlasov (aj napriek prefackaniu protivníčok v televíznej diskusii), pravicoví Nezávislí Gréci, ktorí sa stavajú proti finančnej pomoci, získali sedem a pol percenta. Ak by sa niektorá z nich pridala k protieruópskym stranám (SYRIZA, Komunistická strana Grécka a Demokratická ľavica), bol by súčet ich hlasov až nebezpečne blízko päťdesiatim percentám. "Ak by sa pridali ľavicoví demokrati, ktorí sa síce nestavajú úplne proti úsporným opatreniam, no určite nezdieľajú nadšenie PASOKu pre úspory, viac ako polovica Grékov hlasovala proti úsporným opatreniam," tvrdí ekonóm Jefferies David Zervos.


Šéf ľavicových radikálov Alexis Tsipras. Snímka: Reuters

10:38 Eurozóna by mala byť bez Nemecka

"Bez ohľadu na výsledok v Grécku sa Nemci musia rozhodnúť, či chcú ďalej spájať svoju budúcnosť s eurom. To znamená prakticky neobmedzené "sponzorovanie" južných krajín. Teda nie len južných. Čoskoro sa pridá aj Francúzsko a ďalšie krajiny EÚ. Situácia je totiž taká, že rovnako ako je Grécko tým slabých extrémom EMÚ, tak Nemecko je opačným pólom. Jeho situácia príliš vybočuje z priemeru EMÚ. Správnou voľbou pre Európsku menovú úniu by bolo zachovať isté jadro krajín, ale to nezahŕňa Nemecko," tvrdí v týždennom komentári Richard Koza zo spoločnosti Atwel International.

10:37 Videokomentár HN: Chlieb sa nebude lámať v Aténach

 

 

10:36 Citigroup: Grexit je stále na programe dňa

Pravdepodobnosť gréckeho exitu z eurozóny zostáva aj po voľbách nezmenená, tvrdia analytici Citigroup. K úniku krajiny od eura dôjde podľa nich v nasledujúcich 12-18 mesiacoch s pravdepodobnosťou 50 až 75 percent.

10:30 Európske akcie rastú

Západoeurópske akcie reagovali dnes ráno na priaznivé výsledky nedeľných gréckych volieb výrazným vzostupom. Ich hlavné indexy stúpli najmä vďaka silným prírastkom akcií bánk o viac než jedno percento a dostali sa na nové maximá za dlhšie ako mesiac.

10:22 Investori si počkajú na Španielsko a Taliansko

"Voľby v Grécku vyhrali strany, ktoré chcú, aby krajina ostala v eurozóne. Vzhľadom k počtu kresiel v parlamente majú zároveň schopnosť presadiť reformy vyžadované Európskou úniou. Pre európske i celosvetové finančné trhy to je pozitívna správa. Investori si na niekoľko dní môžu oddýchnuť. Treba však pripomenúť, že dlhové problémy ešte ani zďaleka nie sú vyriešené. Pozornosť by sa teraz mala upriamiť na Španielsko a Taliansko. Kríza v týchto dvoch štátoch by sa ešte mohla prehĺbiť. Obávame sa, že eurozóna im bude musieť poskytnúť rozsiahlu finančnú pomoc," komentuje analytik Colosseum Boris Tomčiak.

10:11 Grécke akcie rastú

Grécky akciový ASE Index dnes otvoril o sedem percent vyššie.

09:52 Le Soir: Európa a Grécko sa vyhli chaosu

Grécko a Európa sa vyhli chaosu, ale len tesne, píše dnes v reakcii na výsledky gréckych volieb belgický denník Le Soir. La Libre Belgique dodáva, že Gréci tým upokojili Európu. Komentátor La Libre Belgique pripomenul v hodnotení gréckych volieb aj prebiehajúce majstrovstvá Európy vo futbale, na ktorom z rovnakej skupiny ako Česi postúpili aj Gréci. Tie teraz čaká súboj s Nemeckom, ktoré nie je veľmocou len vo futbale, ale aj "mimo trávniku".

Nemecko je najsilnejšou ekonomikou eurozóny a postoj Berlína k riešeniu súčasných problémov okolo dlhovej krízy eurozóny má zásadný význam. "To, čo sa odohráva mimo ihriska, medzi Berlínom a Aténami, je oveľa menej sympatické , ale oveľa významnejšie. Nejde ani o zápas, ani o konfrontáciu či boj. Ide o záchranu meny zdieľanej 17 štátmi zjednotenými okolo jedného vznešeného projektu - ekonomickej a menovej únie, "uviedol komentátor La Libre Belgique.

09:33 Merkelová gratuluje víťazom volieb

Nemecká kancelárka Angela Merkelová v nedeľu vyjadrila presvedčenie, že Grécko bude po voľbách pokračovať v nastúpených ekonomických reformách sprevádzaných bolestivými výdavkovými škrtmi. Zároveň gratuloval vodcovia gréckych konzervatívcov z Novej demokracie (ND) Antonis Samaras k volebnému víťazstvu.

Merkelová "mu zablahoželala k dobrému výsledku vo voľbách", uviedlo v nočnom komuniké kancelára v Berlíne. "Vyhlásila, že vychádza z princípu, že Grécko bude dodržiavať svoje európske záväzky," uvádza sa ďalej vo vyhlásení.

09:11 Grexit je zatiaľ zažehnaný

Odchod Grécka je zatiaľ zažehnaný, v centre pozornosti je teraz Španielsko.


 

09:10 Možný grécky parlament

09:09 Ďalšia grécka tranža

Ako uviedla agentúra Reuters, aby Grécko dostalo ďalšiu tranžu z úveru, do konca júna musí zdokladovať dodatočné úspory vo výške 11,7 miliardy eur.

09:08 Nemecko je ochotné diskutovať s Grékmi

Nemecký minister zahraničných vecí Westerwelle podľa agentúry Reuters naznačil, v čom by mohli spočívať ústupky Grékom: "Sme ochotní diskutovať o časovom horizonte gréckeho záchranného programu, nie o je po podstate - tá je nemenná."

08:55 Ázijské akcie rastú

Akcie v Japonsku aj na ďalších ázijských trhoch výrazne spevnili a ich indexy získali takmer dve percentá. Hlavný index tokijskej burzy Nikkei 225 vzrástol v závere o 1,8 percenta na 8721,02 bodu, najvyššiu úroveň od 22. mája. Počas dňa vystúpil až o 2,3 percenta, od začiatku štvrťroka však stále stráca 13,5 percenta.

Index Nikkei 225

 

Širší index Topix stúpol o 1,7 percenta a dosiahol tiež mesačného maxima 738,81 bodu. Podobným tempom rástli ďalšie ázijské trhy a indexy búrz v Tchaj-pej a Soule získali zhodne 1,8 percenta. Index MSCI, ktorý sleduje akcie v oblasti Ázie a Tichomoria mimo Japonsko, rástol okolo 7:00 hodiny SELČ o dve percentá.

08:51 Trojka pôjde opäť do Atén

Ako uviedla agentúra DJN, po vytvorení novej vlády sa Trojka vráti do Atén, aby prediskutovala ďalšiu tranžu pomoci.

08:50 Euro je na mesačnom maxime

Kurz eura dnes vzrástol na mesačné maximum.  Kurz spoločnej európskej meny vzrástol oproti doláru na 1,2748 USD/EUR, čo bola najvyššia hodnota eura za posledný mesiac. Neskôr sa jeho kurz mierne korigoval na 1,2710 USD/EUR, čo však stále znamená rast o 0,6 %.

Kurz eura od polnoci

08:47 Limitovaná podpora vlády

Nemenované zdroje podľa agentúry Reuters uvádzajú, že PASOK chce mať iba limitovaný podiel na novej vláde - podporí hlasovanie o dôvere vlády, ale nechce žiadne ministerské pozície.

08:45 Gurría: Chceme prerokovať podmienky gréckej dohody

Za nové prerokovanie podmienok dohody o sanácii Grécka sa pred nadchádzajúcim summitom najvýznamnejších ekonomík sveta G20 v Mexiku prihovoril generálny tajomník Organizácie pre hospodársku spoluprácu a rozvoj (OECD) Angel Gurría. Gurría uviedol, že ak by nová grécka vláda stála o zotrvanie v menovej únii, pravdepodobne by sa usilovala o zmenu podmienok dohody o druhom záchrannom balíku s Európskou úniou a Medzinárodným menovým fondom. "Je to scenár, ktorý je podľa mňa pravdepodobný, a ak to bude podmienkou toho, aby Grécko zostalo a šlo ďalej, povedal by som, že by to asi stálo za pokus," uviedol.

08:43 Samaras: Grécko nikdy nevymení euro za drachmu

"Už žiadne dobrodružstvo. Miesto Grécka v Európe nebude spochybnené a obete Grékov prinesú ovocie," povedal šéf víťaznej Nové demokracie Antonis Samaras. Sľúbil občanom, že dodrží svoje sľuby dané partnerom v eurozóne a zároveň sa pokúsi zaviesť prorastovú politiku, aby povzbudil krízou postihnuté hospodárstvo.

08:38 Ešte chýba 0,09%

Už je spočítaných 99,91% hlasov. Víťazí Nová Demokracia so ziskom 29,66% hlasov.

08:24 Cena ropy rastie

Cena americkej ropy vzrástla v Ázii k hranici 85 USD za barel potom, ako v piatok vzrástla na záver obchodovania o 12 centov a uzatvorila na úrovni 84,03 USD/barel. Cena severomorskej ropnej zmesi Brent s dodávkou v auguste zaznamenala rast o 86 centov na 98,47 USD/barel.

 Analytici sa však stále obávajú, ako sa situácia v Grécku bude vyvíjať v neskoršom období. "V krátkodobom horizonte sa trhy upokoja, keďže výsledky volieb by Aténam mali dať určitý priestor na nadýchnutie," povedal analytik Sean Darby zo spoločnosti Jefferies Group. "No z dlhodobejšieho pohľadu si investori stále nemôžu byť istí, že problémy sú zažehnané," dodal.

07:30 Grécky prezident poverí víťaza volieb

Grécky prezident Karolos Papulias dnes poverí šéfa konzervatívcov z Novej Demokracie (ND) Antonisa Samarasa rokovaním o zostavení vládnej koalície. ND zvíťazila v nedeľných parlamentných voľbách, ale nemá v parlamente väčšinu. Tú by jej mohla zabezpečiť predpokladaná koalícia minimálne s tretími socialistami.

00:33 Barroso a Van Rompuy vítajú výsledok volieb

Grécky ľud prehovoril a my plne rešpektujeme jeho demokratickú voľbu, oznámili v nedeľu večer dvaja najvyšší lídri EÚ José Emanuel Barroso a Herman Van Rompuy. Predseda Európskej komisie (EK) a predseda Európskej rady, ktorí v nedeľu zastupovali EÚ na summite G20 v mexickom Los Cabos, z mexického letoviska vyjadrili nádej, že grécke voľby povedú k rýchlemu zostaveniu vlády.

"Pozdravujeme odvahu a trpezlivosť občanov Grécka, plne si vedomí obetavosti, ktorú musia priniesť pre znovunaštartovanie národnej ekonomiky a zaistenie nového, udržateľného rastu pre krajinu," uviedli obaja lídri EÚ v spoločnom stanovisku pre médiá.

00:17 Kažimír: Gréci sa rozhodli pre eurozónu

Minister financií Peter Kažimír ocenil rozhodnutie gréckych voličov, ktorí dali väčšinu hlasov proeurópskym stranám. "Európa potrebuje úspech. Dnes je takýmto úspechom väčšinové rozhodnutie Grékov ďalej meniť svoju krajinu a zostať členom eurozóny," uviedol Kažimír v reakcii na zatiaľ priebežné výsledky gréckych volieb.

__________________________________________________________________________________________

Gréci zatiaľ nespustili rozpad eurozóny. Vo včerajších voľbách sa rozhodli pre euro, keďže hlasovanie podľa výsledkov vyhrala proeurópska Nová demokracia. "Uľavilo sa mi. Uľavilo sa mi v prípade Grécka aj eurozóny. Sformujem novú vládu hneď ako to bude možné," vyhlásil líder víťaznej strany Nová Demokracia Antonis Samaras. Ten sa ale pri jej formovaní bude musieť spoľahnúť na kolegov zo strany PASOK. Spolu s nimi získal v parlamente nadpolovičnú väčšinu.  

Vytvorenie koalície však nebude jednoduché. Niektorí zástupcovia PASOKu sa už nechali počuť, že ich strana sa nezúčastnia na formovaní koalície, v ktorej by chýbali radikáli zo strany Syriza. Radikálna ľavica Syriza, ktorá viedla "protieurópske" krídlo strán a chcela zrušiť drastické škrty odkázala Samarasovi, že mu bude silnou protiváhou. Prvé odhady po uzatvorení volebných miestností pritom favorizovali budúcu opozíciu.

"Európa potrebuje úspech. Dnes je takýmto úspechom väčšinové rozhodnutie Grékov ďalej meniť svoju krajinu a zostať členom eurozóny," uviedol minister financií Peter Kažimír v reakcii na vtedy ešte priebežné výsledky gréckych volieb.

Predpokladá sa, že extrémne zadĺžené Atény budú pokračovať v programe záchrany, ktorý im nadiktoval Brusel a Medzinárodný menový fond. Francúzsky minister financií Pierre Moscovici prisľúbil skoré vyhlásenie o tom, ako budú Aténam ďalej pomáhať. "Mohlo by dôjsť k predĺženiu termínov splnenia záväzkov, poprípade k zníženiu úrokov na úveroch z eurovalu," naznačuje analytik Across Wealth Management Radoslav Kasík, podľa ktorého jedno z najväčších rizík pre eurozónu nateraz odpadlo. "Je totá najlepšia alternatíva pre trhy ajpre eurozónu."  Grékov teraz čaká ďalšie výrazné šetrenie.

Dvaja najvyšší lídri Európskej únie José Emanuel Barroso a Herman Van Rompuy povedali, že Grécko si aj naďalej zaslúži zostať členom eurozóny a budúcu vládu Helénskej republiky ubezpečili o svojej spolupráci a podpore v úsilí navrátiť grécku ekonomiku na cestu trvanlivého rastu. 

Zároveň uviedli, že druhý záchranný balík pre Grécko, na základe na akom bol dohodnutý medzi Aténami a ministrami financií eurozóny je základným kameňom, na ktorom sa dá vystavať budúca prosperita a nové pracovné príležitosti pre občanov Grécka, pričom EÚ je pripravená pokračovať v doterajšej podpore pre dosiahnutie týchto cieľov.

V prípade, že by v Grécku zvíťazili radikálne strany, pesimistické odhady hovorili až o konci eurozóny. Vystúpenie krajiny z euroklubu by totiž mohlo spustiť reťazovú reakciu aj na ďalšie štáty postihnuté dlhovou krízou.

Grécke voľby sme sledovali online

Povedali o gréckych voľbách:

Šéf Novej demokracie Antonis Samaras: Grécky ľud dnes hlasoval za Európu a za zotrvanie v eurozóne. Hlasoval za takú politiku, ktorá prinesie pracovné miesta.

Nemecká kancelárka Angela Merkelová: Počas telefonátu Antonisovi Samarasovi zablahoželala k víťazstvu a povedala, že si bola istá, že Atény budú plniť svoje záväzky.

Herman Van Rompuy a José Manuel Barroso: Plne rešpektujeme demokratickú voľbu gréckeho ľudu. Dúfame, že výsledky volieb umožnia rýchlo vytvoriť vládu.
Biely dom: Gratuloval víťazovi a vyzval ho, aby rýchlo zostavil vládu.

Nemecký minister financií Wolfgang Schaeuble: Výsledok ukazuje, že Gréci sa priklonili k hlbokým ekonomickým a fiškálnym reformám.

Francúzsky minister financií Pierre Moscovici: Budúcnosť Európy je v stávke v najbližších týždňoch.

Vedúci SYRIZA Alexis Tsipras: Volal som pánovi Samarasovi a zablahoželal mu k jeho úspechu. On má možnosť vytvoriť vládu na základe svojho mandátu.


01 - Modified: 2005-05-03 08:34:00 - Feat.: 0 - Title: Miera nezamestnanosti v Rakúsku rastie aj kvôli prílevu pracovníkov z Nemecka 02 - Modified: 2005-05-03 08:36:01 - Feat.: 0 - Title: Lobing za štipendiá -- Fronc narazil na kritiku sprava 03 - Modified: 2005-05-03 08:56:58 - Feat.: 0 - Title: EP: Nedostatok Rómov vo verejnej správe 04 - Modified: 2005-05-03 08:57:00 - Feat.: 0 - Title: Polícia pri Zamarovciach vykopala zavraždeného muža, troch vrahov už obvinili 05 - Modified: 2005-05-03 09:25:00 - Feat.: 0 - Title: Normatívne financovanie ohrozuje podľa riaditeľov SOU kvalitu vzdelávania 06 - Modified: 2005-05-03 09:44:00 - Feat.: 0 - Title: USA vyzvali medzinárodné spoločenstvo na spoločný postup proti Iránu a KĽDR 07 - Modified: 2005-05-03 10:06:00 - Feat.: 0 - Title: Konzervatívna opozícia Kanay chce zosadiť vládu a presadiť predčasné voľby
menuLevel = 2, menuRoute = finweb/financie-a-burzy, menuAlias = financie-a-burzy, menuRouteLevel0 = finweb, homepage = false
23. november 2024 08:04