V Egypte prebiehajú najväčšie masové protesty v histórii, pričom krajina je politicky rozdelená. Súčasný, demokraticky zvolený prezident Muhammad Mursí po roku vládnutia má svojich stúpencov (Muslimské Bratstvo), ako aj odporcov (liberálna opozícia). Stupňuje sa aj sektárske a nábožensky motivované násilie, pri demonštráciách umierajú desiatky ľudí.
Do hry vstupuje aj armáda, ktorá hrozí rozpustením úradu vlády a pozastavením platnosti ústavy. Tie chce prezident brániť „vlastným životom“. Súčasný postoj prezidenta, ktorý nevyhovel požiadavkám demonštrantov, vníma opozícia ako vyhlásenie občianskej vojny.
Egypt je po Nigérii a Etiópii 3. najľudnatejšou krajinou Afriky s približne 83 miliónmi obyvateľov, takže akýkoľvek ozbrojený konflikt by znamenal stovky tisíc, ak nie milióny utečencov z krajiny. To by znamenalo obrovské problémy pre okolité krajiny. Ktoré sú hlavné faktory, pre ktorá sa krajina nachádza v súčasnej, takmer bezvýchodiskovej situácii?
1. Populačný rast: V prevažne púštnej oblasti pribudne každý rok viac ako 1,8 milióna obyvateľov. Len počas Mubarakovej vlády sa populácia Egypta zdvojnásobila na súčasných viac ako 83 miliónov ľudí.
2. Nezamestnanosť a chudoba: Kým ešte začiatkom roka 2011 bola oficiálna nezamestnanosť v krajine menej ako 9 %, v súčasnosti presahuje 13 %. Neoficiálne údaje o nezamestnanosti sa približujú skôr k 20 %. Približne 40 % obyvateľov krajiny žije z dvoch dolárov na deň.
3. Pokles hodnoty meny a rastúce ceny potravín: Od začiatku tohto roku oslabila egyptská libra oproti doláru o 12,5 % a v súčasnosti je rekordne nízko. Oslabovanie meny podporuje vývoz, avšak zdražuje dovoz. Egypt dováža až 40 % potravín a 60 % pšenice, takže oslabovanie meny ešte zvýši rast cien potravín, ku ktorému dochádza na svetových trhoch.
Vývoj kurzu egyptskej libry voči doláru |
4. Vyčerpávanie zásob a rast ceny ropy: Kým ešte začiatkom 90. rokov vyviezol Egypt viac ako 20 miliónov ton ropy ročne (ceny boli nízke), dnes ju musí dovážať (ceny sa pohybujú blízko rekordne vysokých hodnôt). Naopak spotreba ropy stagnuje a v krajine na mnohých miestach dochádza k jej akútnemu nedostatku. Sprievodným javom je spomaľovanie/zastavenie ekonomického rastu. Jedným dôsledkov je aj rast obchodného deficitu krajiny.
5. Klimatická zmena: Jedným z faktorov vypuknutia nepokojov v Egypte bolo pravdepodobne sucho v Rusku v roku 2010, ktorého výskyt zvýšila zmena podnebia približne 5-násobne, a následný pokles svetovej produkcie pšenice, ktorej najväčším dovozcom je práve Egypt. Túto súvislosť konštatuje nová správa „Arabská jar a klimatická zmena“.
Mursí ako politik mohol urobiť pri svojich rozhodnutiach veľa chýb, a mohol si prisvojiť viac právomocí, ako sa v demokracii patrí. V priebehu roku však pri svojom vládnutí nemohol zvrátiť rýchly rast populácie, vyčerpávanie ropných ložísk, premeniť púšť na zelenú oázu, zastaviť klimatickú zmenu, či zmeniť krajinu založenú na vývoze ropy na krajinu vyvážajúcu špičkové technológie.
Všetky dlhodobé problémy, ktoré priviedli krajinu do súčasného stavu, sa budú aj naďalej zhoršovať, preto neexistuje rozumný dôvod sa domnievať, že by sa situácia v Egypte v nasledujúcich rokoch či desaťročiach mala začať skutočne zlepšovať, ako požadujú milióny ľudí na námestiach.
Alexander AčCentrum výskumu Globálnej zmeny AV ČR v Brne |