StoryEditor

Čína má kuriózny problém. Nevie zistiť, koľko vlastne dlží

25.10.2013, 14:31
Čína sa snaží vyčísliť všetky dlhy zahraničným investorom. Doterajšie odhady sa značne líšia.

Počas niekoľkých nasledujúcich týždňov by mala čínska vláda zverejniť výsledky svojej ambicióznej snahy o odhad zdanlivo jednoduchého čísla. Teda toho, koľko si miestne vlády v minulých rokoch požičali od bánk investorov. Odhady sa tak veľmi líšia, že takmer nemá zmysel ich sledovať. Začínajú pri pätnástich biliónoch a končia u tridsiatich. To zodpovedá asi 30-tim až 60-tim percentám HDP. Najväčšie obavy vyvoláva to, že ani sama vláda v skutočnosti nevie, ako vysoko sa zadlženie miestnych vlád dostalo. Hlavným rizikom, ktorému čínsky finančný systém čelí,  je minimálny vplyv, ktorý vláda na tieto pôžičky má.

Podľa oficiálnych údajov z roku 2010 dosahoval dlh miestnych vlád asi 27 percent HDP, potom ale došlo k jeho prudkému rastu. Pre porovnanie: podľa odhadov Fedu dosiahol dlh jednotlivých štátov a miestnej správy v Amerike asi tri bilióny dolárov, čo tvorí približne 18 % HDP. Nomura pritom odhaduje, že dlh miestnych vlád v Číne rástol v niekoľkých posledných rokoch o 20 % ročne. Keď bude tento trend pokračovať, porastie riziko pre celý systém. Peking preto problému venuje zvýšenú pozornosť.

Pokiaľ by sa vláda nakoniec za časť tohto dlhu zaručila, mohol by byť považovaný za dlh vládny a jeho pomer k HDP by sa mohol vyšplhať až na 20 % HDP a to by už vzbudzovalo obavy. Aspoň to tvrdí Fitch Ratings. V USA tento pomer dosahuje 82 %.
Podľa Standard & Poor's vlastnia 80 % dlhu miestnych vlád čínske investičné firmy, které spravujú peniaze jednotlivým investorom a poisťovniam.

Zahraniční investori k týmto cenným papierom väčšinou prístup nemajú. Peking má ale dosť peňazí na to, aby zabránil vlne defaultov, aj keď ekonómovia se obávajú, že dlh miestnych vlád doľahne negatívne na rast a obmedzí investície. Panujú aj obavy z toho, že vláda nakoniec nechá nejakú z miestnych vlád dôjsť k defaultu, aby ukázala, že záruky za dlh poskytovať nebude. Potom by mohlo dôjsť k prudkým predajom na dlhopisovom trhu a investori by niesli straty.

V praxi vyzerá situácia tak, že miestne vlády nemôžu vydávať dlhopisy priamo, zakladajú preto za týmto účelom spoločnosti a tým toto obmedzenie obchádzejú. Jedna z takých firem, nazvaná Qiannan Prefecture State Capital Operating Co., minulý rok zarobila len na polovinu dlhovej služby, zvyšok pokrýva dotáciami od miestnej vlády, která je zase podporovaná vyššími úrovňami štátnej správy. Investori se tak v podstate spoliehajú na tento tok dotácií, ktorý ale nie je garantovaný. Podobných firiem sú pritom tisíce.

(Zdroj: WSJ)

Patria Online

Obchodovanie: www.patria-direct.sk
Spravodajstvo: www.patria.cz

01 - Modified: 2005-08-08 22:00:00 - Feat.: 0 - Title: Retro - Udalosti tých dní
01 - Modified: 2024-09-20 08:23:56 - Feat.: - Title: Verejný dlh Británie dosiahol v auguste sto percent HDP 02 - Modified: 2024-09-12 12:28:36 - Feat.: - Title: Verejný dlh Británie môže prudko stúpnuť, problémom je zmena klímy a starnutie populácie 03 - Modified: 2024-09-06 12:54:37 - Feat.: - Title: Taliansky prezident Mattarella vyzval premiérku Meloniovú na zníženie verejného dlhu 04 - Modified: 2024-08-30 11:54:05 - Feat.: - Title: Dlh Slovenska je na extrémne rýchlej ceste k novému rekordu, hrozí nám najhorší scenár 05 - Modified: 2024-07-22 10:45:38 - Feat.: - Title: Slovensko sa medzi štvrťrokmi zadlžilo najvyšším tempom v Únii (komentár)
menuLevel = 2, menuRoute = finweb/financie-a-burzy, menuAlias = financie-a-burzy, menuRouteLevel0 = finweb, homepage = false
21. december 2024 17:15