Veľké firmy môžu vyvíjať nátlak na malých a stredných podnikateľov, aby sa neprihlásili do systému platenia dane z pridanej hodnoty (DPH) až po úhrade faktúry. Pripustil to minister financií Peter Kažimír (Smer-SD) v dnešnej diskusnej relácii TA3 V politike.
Kažimír uviedol, že z 200-tisíc firiem registrovaných ako platitelia DPH môže uplatniť tento dobrovoľný systém od januára 2016 vyše 130-tisíc. Ako pripomenul, veľkým zamestnávateľom sa novinka v novele zákona o DPH nepáči, pretože budú musieť viesť dva systémy súčasne a zvýši sa im tým administratívna záťaž. Menšie firmy navyše môžu vystavovať tlakom.
"Ak niekto poskytuje službu, ktorá nie je unikátna alebo mohla by byť nahradená ďalšími piatimi, desiatimi, sto firmami, môže dôjsť aj k situácii, že bude nátlak od veľkého odberateľa, mimo právnych pravidiel, etiky a slušnosti, aby sa niekto do tohto systému nehlásil," upozornil minister.
Zlepšujúca sa situácia v ekonomike, rast zamestnanosti i domácej spotreby môže podľa neho pomôcť malým a stredným podnikateľom, aby sa cítili silnejší. "Keď je všade pozhasínané svetlo a niekto prežíva zo dňa na deň, ťažko si presadzuje svoje práva," konštatoval Kažimír.
Opozičný poslanec Národnej rady SR Ivan Švejna (Most-Híd) povedal, že neexistuje univerzálne pravidlo pre firmy s obratom do 100-tisíc eur, či sa do systému prihlásiť. "Záleží na forme podnikania, je to individuálny výber. Samozrejme, že bude tlak. Neviem si predstaviť, ako veľké firmy právne donútiť, aby nerobili rozdiel medzi živnostníkmi. Prax ukáže," zdôraznil.
Samotné opatrenie považuje Švejna za správne, obáva sa však zavedenia dvoch paralelných systémov. "Treba byť veľmi opatrný. Z dlhodobého hľadiska musí byť nejaký štandardný systém, nie že jeden živnostník bude mať taký režim a druhý taký," domnieva sa.