Vyšší dopyt po rope, než sa čakalo, znížil zásoby tejto suroviny na najnižšiu úroveň od roku 2008. Vo svojej pravidelnej mesačnej správe o situácii na trhu s ropou to uviedla Medzinárodná agentúra pre energiu (IEA). Dodala pritom, že zásoby ropy v rozvinutom svete klesli v posledných troch mesiacoch o 1,5 milióna barelov za deň, čo bol najhlbší prepad od roku 1999.
IEA súčasne zvýšila odhad rastu globálneho dopytu po rope na tento rok o 50.000 barelov na 1,3 milióna barelov za deň. Odhad dopytu po rope od členov ropného kartelu OPEC zvýšila agentúra o 100.000 barelov na zhruba 29,6 milióna barelov denne. „Sme ďaleko od toho, že by sme sa topili v rope, trhy musia siahnuť hlbšie do svojich zásob, aby uspokojili nečakane silný dopyt," uviedla IEA. Dopyt je silnejší, než sa čakalo a pretože je úroveň zásob nízka, malo by to ďalej podporiť aj ceny ropy, povedal agentúre Reuters Antoine Halff, ktorý v IEA vedie divíziu ropného priemyslu a trhov.
IEA, ktorá pôsobí ako energetický poradca členských krajín Organizácie pre hospodársku spoluprácu a rozvoj (OECD), je už tretím významným prognostikom, ktorý tento rok očakáva vyššiu spotrebu ropy. Svoj odhad dopytu zvýšila aj Organizácia krajín vyvážajúcich ropu (OPEC) a americký úrad pre energetické informácie (EIA). Dôvodom je hlavne oživenie dopytu v Severnej Amerike a v Európe po niekoľkých rokoch poklesu.
Mnoho analytikov vďaka rastu ťažby ropy v Severnej Amerike očakáva, že ceny ropy v tomto roku klesnú. V posledných troch rokoch sa držali v priemere okolo 110 USD za barel. IEA sa však domnieva, že vysoký dopyt a problémy s dodávkami v niektorých členských krajín OPEC zabráni poklesu cien. Ťažba v Líbyi síce v januári ožila, vývoz je ale kvôli politickému napätiu v krajine neistý. Ťažba v Iraku a Saudskej Arábii klesla.