Ropný koncern BP dosiahol pred americkým súdom čiastočné víťazstvo a za ropnú katastrofu v Mexickom zálive v roku 2010 zaplatí podstatne nižšiu pokutu. Informovali o tom denník Handelsblatt a agentúra Reuters.
Podľa rozhodnutia súdu BP bude musieť zaplatiť 13,7 miliardy USD (11,7 miliardy eur), hoci podľa americkej vlády mal uhradiť až 17,6 miliardy USD.
Sporný bol totiž objem ropy, ktorý pri najväčšej ropnej katastrofe v histórii USA unikol do mora. Kým vláda hovorila o objeme 4,09 miliardy barelov, sudca Carl Barbier odhadol únik na 3,19 miliardy barelov. Na základe zákona o ochrane vôd za každý uniknutý barel (159 litrov) mal BP zaplatiť 4300 USD, čo je najvyššia možná suma za hrubú nedbalosť. Za "obyčajnú" nedbalosť hrozí firme pokuta 1100 USD za každý barel.
Barbier tvrdí, že postup BP počas celej udalosti rozhodne nemožno označiť za hrubú nedbalosť, hoci počiatočná hrubá nedbalosť viedla k výbuchu vrtu Macondo a následnému úniku ropy. Presná výška pokuty bude stanovená na konci tretej etapy neverejného súdneho procesu bez prítomnosti poroty, ktorý sa začne na budúci týždeň.
Katastrofa sa stala v apríli 2010 na vrtnej plošine Deepwater Horizon v Mexickom zálive, prišlo pri nej o život 11 ľudí. Únik ropy spôsobil obrovské ekologické škody, najmä však pre rybárstvo a turistický ruch. Okrem samotnej pokuty za znečistenie vôd hrozia BP aj ďalšie finančné tresty. Koncern na odškodné, pokuty a náklady na čistenie vôd, pri ktorých bolo odstránených až 810.000 barelov ropy, vyčlenil rezervu vo výške viac než 42 miliárd USD.