Spotrebiteľské ceny v SR ani v septembri 2014 medziročne nevzrástli. "Celkovo je ekonomika v deflácii. To znamená, že priemerné ceny sú v porovnaní so septembrom 2013 nižšie. Tentoraz je to o 0,1 %, čo nie je zásadne vysoká hodnota. Napriek tomu takýto stav panuje po celý tento rok. Ani jeden mesiac v roku 2014 ceny medziročne nerástli. Najlepší výsledok bol zatiaľ v januári a máji, keď boli ceny rovnaké tak v tomto, ako aj minulom roku," uviedol analytik Home Credit Michal Kozub v reakcii na štatistické údaje k septembrovej inflácii.
Štatistický úrad (ŠÚ) SR dnes informoval, že spotrebiteľské ceny na Slovensku v septembri 2014 v medziročnom porovnaní v úhrne klesli o 0,1 %. Spotrebiteľské ceny sa v septembri v porovnaní s augustom zvýšili o 0,1 %. V priemere za deväť mesiacov 2014 v porovnaní s rovnakým obdobím 2013 spotrebiteľské ceny klesli o 0,1 %. „Slovensko je v deflácii od začiatku tohto roka, čo je doteraz najdlhšie a aj jediné obdobie, kedy bola naša ekonomika v deflácii,“ hovorí analytik UniCredit Bank Czech Republic and Slovakia Ľubomír Koršňák.
Lacnejšie potraviny, drahšie oblečenie
Aj keď priemerné ceny klesajú, neplatí to podľa neho pri každej položke rovnako. Zatiaľ čo niekde ceny výraznejšie klesajú, inde rastú. Pokles cien je výrazne vidieť u potravín a nealkoholických nápojov, kde sú ceny nižšie o 1,6 %. Po období, keď práve potraviny boli veľkým zdrojom inflácie, je to pre spotrebiteľov úľava a taktiež pre ich peňaženky, pretože zo svojich platov si budú môcť kúpiť viac.
"Zatiaľ čo v oblasti potravín ceny klesajú, naopak, v niektorých ďalších oblastiach rastú. Ide napríklad o alkoholické nápoje a tabak, kde ceny vzrástli medziročne o 0,9 %. Druhou oblasťou je potom oblečenie a obuv, kde ceny v tomto roku rastú relatívne stabilne. V septembri to bolo o 1,5 % a s najväčšou pravdepodobnosťou rast cien v tomto segmente bude pokračovať aj v ďalších mesiacoch," domnieva sa Kozub.
Celkovo je podľa analytika Home Credit oblasť cien relatívne stabilná a nárast neočakáva ani v ďalšom období. "Tlak na rast cien v súčasnosti nie je, a tak deflácia alebo nulová inflácia bude pravdepodobne pokračovať aj v ďalších mesiacoch," doplnil.
Zdražieť nemá čo
Infláciu smerom nadol v septembri 2014 podľa analytika Ľubomíra Koršňáka tlačili opäť aj ceny pohonných látok, ktoré reagovali na pokračujúci pokles cien ropy na svetových trhoch. "Slabšie euro tento pokles len čiastočne zmiernilo. Ceny pohonných látok tak v porovnaní s augustom 2014 klesli o 0,5 % a dynamika ich medziročného poklesu sa opäť prehĺbila. Ceny pohonných látok by sa pritom mali mierne znižovať aj v októbri 2014," myslí si Koršňák.
Naďalej podľa neho platí, že v súčasnosti neexistuje žiaden silnejší inflačný ťahúň. "V októbri však očakávame, že v dôsledku nižšej minuloročnej porovnávacej bázy by medziročná inflácia mala stagnovať, v poslednom štvrťroku tohto roka by ceny mohli obnoviť veľmi mierny medziročný rast," poznamenal.
"Premiérom ohlásené zníženie cien plynu pre domácnosti v budúcom roku by malo prispieť k tomu, že výraznejšie zrýchlenie inflácie nebudeme pozorovať ani v roku 2015. Nízky rast cien by tak mal ďalej zvýrazňovať rast reálnych miezd a naďalej tak stimulovať spotrebu domácnosti," dodal analytik UniCredit Bank Czech Republic and Slovakia.