StoryEditor

Fed prekvapil. Obmedzí tlačenie peňazí

18.12.2013, 21:03
Autor:
tasr, stltasr, stl
Americký Federálny rezervný systém zníži objem nakupovaných dlhopisov.

Americká centrálna banka oznámila, že od budúceho roka začne s obmedzovaním programu nákupu dlhopisov určeného na podporu ekonomiky. Redukcia síce nie je rozsiahla, no je to významný krok, keďže Federálny rezervný systém (Fed) dal najavo, že ekonomiku už v doterajšom rozsahu podporovať nebude. Informovala o tom agentúra AP.

Ako dnes predstavitelia Fedu oznámili, od januára znížia rozsah nákupu dlhopisov z 85 miliárd USD (61,82 miliardy eur) na 75 miliárd USD mesačne. Ako dôvod uviedli zlepšenie situácie na trhu práce. Zároveň dodali, že prijmú aj ďalšie kroky na obmedzenie nákupov, ak bude spomínané zlepšovanie na trhu práce pokračovať.

Na tlačovej konferencii, ktorá bola záreveň poslednou vo funkcii pre Bena Bernankeho, šéf Fedu hovoril o plánovanom znižovaní nákupu dlhopisov aj pre rok 2014. Rozhodnutie Fedu Bernanke konzultoval aj s Janet Yellenovou, ktorá sa stane jeho nástupkyňou. "Plne podporavala dnešné rozhodnutie," dodal odchádzajúci Bernanke.  

S cieľom zmierniť dôsledky tohto kroku na finančných trhoch Fed posunul obdobie, počas ktorého chce ponechať kľúčovú úrokovú sadzbu na rekordnom minime. Ako informoval, sadzbu je rozhodnutý ponechať v blízkosti nuly "aj dlhšie obdobie" potom, ako miera nezamestnanosti klesne pod 6,5 %.

1 EUR = 1,3749 USD

01 - Modified: 2005-10-31 10:15:11 - Feat.: 0 - Title: Zentiva zvýšila zisk o čtvrtinu
01 - Modified: 2025-12-18 14:52:30 - Feat.: - Title: Prekvapenie sa odkladá: Európa je silnejšia, ako si viacerí mysleli. Lagardová spečatila predvianočný krok 02 - Modified: 2025-12-18 08:45:25 - Feat.: - Title: Nový šéf Fedu bude presadzovať výrazné zníženie úrokových sadzieb, avizuje Trump. Jeho meno oznámi v januári 03 - Modified: 2025-12-16 17:20:00 - Feat.: - Title: Cena zlata rastie, očakáva sa ďalšie zníženie úrokových sadzieb zo strany Fedu 04 - Modified: 2025-12-15 15:21:20 - Feat.: - Title: Po Wall Street sa rozlieva červená farba. Investori stratili dôveru v AI, pohľad upriamili na kľúčového muža 05 - Modified: 2025-12-11 09:04:56 - Feat.: - Title: Rozkol vo Fede: čo bude ďalej s dolárovými úrokmi?
menuLevel = 2, menuRoute = finweb/financie-a-burzy, menuAlias = financie-a-burzy, menuRouteLevel0 = finweb, homepage = false
25. december 2025 23:02