StoryEditor

Slovensko sa môže vrátiť do hry. Brno si to s Amazonom rozmyslelo

18.03.2014, 16:07
Autor:
iDnes.cziDnes.cz
Tretie hlasovanie brnenských poslancov poslalo Amazon definitívne preč. Do hry sa môže vrátiť Slovensko.

Ešte nedávno sme nádej na miliónovú investíciu Amazonu mohli pochovávať, dnes je všetko úplne inak. Bratislava sa môže opäť uchádzať o megalomanský sklad s vyše dvomi tisíckami nových pracovných miest. Brnenskí zastupitelia totiž ani na treťom zasadnutí neschválili podmienky, za ktorých predajú pozemky mesta a umožnia tak stavbu distribučného centra firmy Amazon.

Podľa brnianskeho primátora Romana Onderku to znamená koniec rokovania s americkou spoločnosťou. „Rešpektujem rozhodnutie zastupiteľov, osobne sa s ním však nestotožňujem. Brno premárnilo svoju šancu získať v čase ekonomickej recesie silného investora a súčasne vyslalo do sveta negatívny signál aj ostatným potenciálnym investorom,“ uviedol primátor Onderka.

Rozhodol územný plán
Zamietnutie pre juhomoravskú metropolu znamená, že definitívne príde o investora, ktorý mohol zamestnať až dvetisíc ľudí.
Kým doteraz rokovania viazli predovšetkým kvôli neexistujúcemu zjazdu z diaľnice D1 do priemyselnej zóny, teraz sa diskusia točila okolo územného plánu a neoprávnených stavebných prác na pozemkoch pod plánovanou halou.

Obyvatelia z okolia priemyselnej zóny totiž upozornili na to, že na pozemkoch, ktoré stále patria Brnu, robí developerská firma CTP Invest neoprávnené úpravy.  Ešte väčší problém ako práce na pozemku však pri rokovaní spôsobil územný plán. V ňom je zakotvená podmienka, ktorá hovorí, že tam nie je možné stavať distribučné centrá. Územný plán by sa tak musel zmeniť, o čo developer už požiadal. O tejto žiadosti sa však poslanci dozvedeli až na treťom zastupiteľstve.

Bratislava sa vracia do hry

Developerská spoločnosť CTP invest už pri prvých známkach nevôle brnenských poslancov upozorňovala, že ak metropola Moravy investora odmietne, začne sa Amazon obzerať pri iných lokalitách.

V prípade, že mestská rada nepotvrdí podmienky, Amazon od svojho zámeru investovať v Brne odstúpi,“ uviedol pre české HN predseda predstavenstva firmy CTP Remon Vos s tým, že má investor záložný variant pre svoj ​​sklad v Bratislave. O lukratívnu investíciu však zabojuje aj Ostrava a Malacky.

01 - Modified: 2006-03-03 07:19:00 - Feat.: 0 - Title: Garryho Glittera odsúdili vo Vietname na tri roky väzenia
01 - Modified: 2023-05-16 10:00:00 - Feat.: - Title: Drag queen bude čítať queer rozprávky deťom. Brnenskú knižnicu zaplavili nenávistné správy 02 - Modified: 2023-05-04 07:00:20 - Feat.: - Title: Pri požiari unimobuniek v Brne zomrelo najmenej osem ľudí 03 - Modified: 2023-01-05 14:00:00 - Feat.: - Title: Zdrogovaný brigádnik sa „zašil“ v ​​návese medzi balíkmi. Kamión s ním odišiel preč 04 - Modified: 2022-06-07 12:48:08 - Feat.: - Title: VIDEO Poriadny bizár: Policajti zastavili dvoch malých chlapcov v žltom Lamborghini 05 - Modified: 2022-05-20 10:00:32 - Feat.: - Title: Cyklista dostal poriadnu príučku. Česká polícia zverejnila video, ktoré ukazuje bežné praktiky aj Slovákov
menuLevel = 2, menuRoute = finweb/financie-a-burzy, menuAlias = financie-a-burzy, menuRouteLevel0 = finweb, homepage = false
03. jún 2023 20:07