Theo Waigel, nemecký minister financií v čase, keď sa mala spoločná európska mena ešte len spustiť, vôbec nepochyboval, že euro vzniklo vďaka Nemecku a hospodársky mu významne pomôže. Nemecký národ však mal iný názor a k projektu spoločnej meny sa stavali skepticky, uvádza portál CNBC. V roku 1998, na päťdesiate výročie vzniku bývalej nemeckej meny, marky, Weigel svojim pochybujúcim krajanom odkázal, že "euro hovorí nemecky".
Waigelovi sa aj týmto prehlásením podarilo presvedčiť Nemcov, aby sa rozlúčili so svojou milovanou markou a podporili odovzdanie moci nad monetárnou politikou krajiny Bundesbankou Európskej centrálnej banke. Kancelárka Angela Merkelová už nemá podobné problémy. Nemcov o dôležitosti eura a dôvere k nemu presviedčať nemusí. V septembrových voľbách získala strana, ktorá bojovala za odchod Nemcov z eurozóny, len 4,7 percent.
Napriek finančnej kríze Nemci zjavne Merkelovej veria. Tá ich už roky presviedča slovami "euro je pre nás dobré". Nemecko vďaka euru pohodlne financuje svoj verejný dlh a spokojnosť nemeckého národa je v ostrom kontraste s vysokou nezamestnanosťou a stúpajúcou mierou chudoby vo Francúzsku, Taliansku, Španielsku, Portugalsku a Grécku, uvádza ďalej portál CNBC.
Recesia tieto krajiny významne zasiahla a svoje hospodárstva sa im doteraz nepodarilo naštartovať. Z toho obviňujú Nemecko a jeho krízový manažment, ktorý údajne pomáha doma, ale ubližuje ostatným krajinám eurozóny. Krajiny sa cítia ohrozené najmä vysokým exportom Nemecka a obviňujú ho z porušenia medzinárodných obchodných nariadení. Nemecko sa bráni tým, že vysoký export je výsledkom rozumných ekonomických rozhodnutí a nie zneužívania zlej hospodárskej situácie iných krajín. Isté však je, že Nemci z eura vyťažili maximum. A to je dôvod, prečo sú dnes kritizovaní.