Detroit získal ochranu pred veriteľmi. Rozhodol tak federálny súd. Podľa neho má mesto príliš mnoho veriteľov na to, aby sa s nimi mohlo dohodnúť priamo bez ochrany.
Po rozhodnutí súdu sa tak Detroit stal oficiálne najväčším mestom v amerických dejinách, ktoré zbankrotovalo.
Zadlžený Detroit má teraz pripraviť plán, ako sa vysporiada so svojimi záväzkami vo výške vyše 18 miliárd dolárov (približne 13,2 miliardy eur). Návrh reštruktualizácie by mal pripraviť do prvého marca budúceho roka.
Veľký problém pritom predstavujú platby na dôchodky či zdravotnú starostlivosť zamestnancov mesta, ktoré predstavujú takmer polovicu výdavkov Detroitu. Proti ochrane pred veriteľmi tak boli napríklad dôchodcovia, odbory alebo penzijné fondy. Obávajú sa, že svoje peniaze naspäť už nezískajú. Naopak podľa zástupcov mesta je bankrotová ochrana jediný spôsob, ako sa s vysokým zadlžením vysporiadať.
Mesto motorov, ako sa Detroit kvôli kedysi silnému automobilovému priemyslu prezýva, vyhlásilo neoficiálne bankrot takmer pred štyrmi mesiacmi. A na chode mesta je to vidieť hneď na prvý pohľad.
Nefunguje tu napríklad 40 percent verejného osvetlenia, 60 percent miestnych detí žije pod hranicou chudoby. V meste, ktoré sa vyľudňuje a kde sú domy na predaj za rekordne nízke sumy, rastie kriminalita, ktorá tu je najvyššia z amerických veľkomiest. Tomu nahráva fakt, že mesto nemá dostatok peňazí na políciu, ale ani na záchrannú službu.
V Detroite kedysi žili dva milióny ľudí a mesto bolo slávne najmä vďaka automobilovému priemyslu. Teraz je symbolom hospodárskej krízy v Spojených štátoch.
Populácia Detroitu od roku 2000 do roku 2010 klesla o štvrtinu na 713 777 ľudí. Okrem prepúšťania v automobilkách, ktoré čelia zahraničnej konkurencii, za úbytok obyvateľov mohli aj neisté vyhliadky kedysi prosperujúcej metropoly.