StoryEditor

Tsipras dosiahol svoje. Škrtnutie časti dlhu očakáva ešte tento rok

29.07.2015, 16:43
Autor:
TASRTASR

Grécko očakáva redukciu svojho dlhu zo strany medzinárodných veriteľov až po prvom vyhodnotení prijatých reforiem v novembri tohto roka. Uviedol to dnes v rozhovore pre rozhlasovú stanicu Sto Kokkino grécky premiér Alexis Tsipras. Informovali o tom agentúry Reuters a AFP.

Tsipras v rozhlase povedal, že Grécko "má sľúbenú redukciu dlhu po prvej revízii plnenia úverových podmienok, a to v novembri".

Grécky premiér je pod veľkým tlakom. Veritelia od neho požadujú, aby zaviedol viac reforiem, nad rámec dvoch reformných blokov, ktoré už schválil parlament. Chcú, aby Atény prijali aj nepopulárne opatrenia, ako je ukončenie predčasných dôchodkov a daňových prázdnin pre farmárov ešte predtým, ako s nimi začnú rokovať o treťom záchrannom úvere. Na druhej strane čelí rebélii vo svojej strane Syriza, kde časť členov odmieta reformy. Grécku tak hrozia predčasné voľby.

"Dobre poznám rámec dohody, ktorú sme podpísali na summite eurozóny 12. júla. Uskutočňujeme tieto záväzky bez ohľadu na to, či s nimi súhlasíme, alebo nie. Ale nič viac," vyhlásil.

Hovorkyňa Európskej komisie Mina Andrejevová odmietla komentovať správy, že veritelia požadujú od Atén dodatočné opatrenia. Ale v predchádzajúcich vyhláseniach tento týždeň uviedla, že očakávajú od Grécka viac reforiem.

Tsipras okrem toho pre rozhlasovú stanicu povedal, že čo sa týka primárneho rozpočtu, Grécko tento rok dosiahne v lepšom prípade nulový prebytok, v horšom vykáže schodok v rozpočte. Výsledok bude závisieť od stavu verejných financií, ktoré sa rapídne zhoršili po zavedení kapitálovej kontroly koncom júna. Atény pritom pôvodne očakávali tento rok primárny rozpočtový prebytok vo výške 1 percento hrubého domáceho produktu (HDP).

Andrejevová v snahe nepridávať Tsiprasovi ďalšie problémy na domácej politickej scéne, ocenila doterajší priebeh technických rokovaní medzi zástupcami veriteľov a Grécka a označila ich za konštruktívne. Ale zatiaľ ide len o rokovania expertov a očakáva sa, že koncom tohto týždňa by sa do nich mohli zapojiť aj vysokí predstavitelia veriteľských inštitúcií: Európskej centrálnej banky (ECB), Medzinárodného menového fondu (MMF), Európskeho mechanizmu pre stabilitu (ESM) a Európskej komisie (EK).

01 - Modified: 2007-08-06 22:00:00 - Feat.: 0 - Title: Antrax dostane červenú
01 - Modified: 2021-12-29 11:39:49 - Feat.: - Title: Potápačom v Grécku sa naskytol zaujímavý objav. Pochádza z druhej svetovej vojny 02 - Modified: 2021-08-07 11:01:38 - Feat.: - Title: Slovensko poskytne pomoc Grécku pri hasení požiaru. Úrady nariadili evakuáciu 03 - Modified: 2021-08-07 10:46:35 - Feat.: - Title: Slovenskí hasiči pomôžu Grékom v boji s ničivými požiarmi 04 - Modified: 2021-07-26 12:24:33 - Feat.: - Title: Krajina sa pripravuje na extrémne horúčavy. Teploty sa vyšplhajú až na 40 stupňov 05 - Modified: 2021-07-17 13:23:07 - Feat.: - Title: Pre koronavírus im zakázali hudbu. Tento ostrov zavádza prísne nariadenia z dôvodu nárastu prípadov
menuLevel = 2, menuRoute = finweb/financie-a-burzy, menuAlias = financie-a-burzy, menuRouteLevel0 = finweb, homepage = false
28. november 2022 19:18