Teroristická organizácia Islamský štát si v oblasti Iraku a Sýrie vyhlásila vlastný kalifát. Ten nemá žiadne fungujúce ministerstva, nie je uznaný jedinou vládou sveta a každý deň čelí leteckým útokom zo strany USA a ich spojencov. Ale nič z toho nezabránilo tejto najlepšie zarábajúcej teroristickej organizácii na svete (rebríček nájdete tu) aby si vytvorila svoju vlastnú menu.
Zlaté mince
Radikálna teroristická organizácia to uviedla v novom vyhlásení, o ktorom informuje portál CNBC. Chce sa vraj vymaniť z "tyranského finančného systému, ktorý utláča moslimov".
Hlavným platidlom organizácia budú mince. IS bude raziť sedem mincí. Z toho dve zlaté, tri strieborné a dve medené. Podľa vyhlásenia organizácie ide o rozhodnutie "zasvätené výhradne bohu" a moslimom vraj umožní vymaniť sa z "globálneho ekonomického systému založenom na diabolskej úžere".
Najvyššiu hodnotu bude mať 5 dinárová minca, bude obsahovať 21,25 gramov 21 karátového zlata v hodnote asi 694 dolárov. Najnižšiu hodnotu budem mať 10 flousov a bude obsahovať 10 gramov medi v hodnote asi 7 amerických centov. Ďalšie mince budú strieborné dirhami, ktorých hodnota sa bude pohybovať v rozmedzí 45 centov až 4,50 dolárov a to podľa aktuálnych sadzieb.
"Kúpna sila týchto peňazí bude úplne závislá na tom, aká bude kúpna sila zlata, striebra a medi," tvrdí Steven H. Hanke, profesor aplikovanej ekonómie na Johns Hopkins University. "Dôležité je zistiť, kde chce IS získať zlato, meď a striebro. Jedinú možnosť vidím zabaviť ho viac krádežou majetku a z vojnovej koristi," dodal profesor.
Napojenie na banky
Vodca Islamského štátu, ktorého kalifát sa nachádza v časti Sýrie a Iraku, Bakr Bagdádí tvrdí, že IS sa podriadili tiež skupiny v Jemene, Egypte, Líbyi a v Alžírsku. Vyzval k svätej vojne moslimov po celej zemeguli a k zvrhnutiu diktátorských režimov vrátane toho v Saudskej Arábii.
Výhodou IS je, že v otázkach financovania si počína inak ako napríklad teroristická organizácia Al-Káida. Tá získavala peniaze najmú z externých zdrojov. IS je naopak schopný financovať svoje aktivity sám z ropy, výkupného za rukojemníkov, daní a predaja ukradnutých historických artefaktov.
Problémom však je to, že takto získanie peniaze sa nedajú jednoducho uložiť v bunkroch pod matrac. Je nutné ich dostať do existujúceho finančného systému. Mnoho expertov sa preto domnieva, že IS má prepojenie s existujúcimi bankami v Arabskom svete. Najmä v Katare a Kuvajte.
Zdroj: Financial Times, CNN