StoryEditor

Bridlicový sen sa končí. Poliaci sa Ruska len tak nezbavia

12.10.2014, 16:22
Autor:
tasr, stltasr, stl
Slabé výsledky pri plyne z bridlíc znižujú šance Poľska obmedziť dovoz z Ruska.

Ambície Poľska získať energetickú nezávislosť od Ruska prostredníctvom plynu z bridlíc nebude jednoduché naplniť. Dôvodom je odchod viacerých hráčov z tohto trhu potom, ako výsledky testov v rámci prieskumných vrtov ťažobné firmy sklamali. Informovala o tom agentúra Bloomberg.

"Ako sa ukázalo, najlepší výsledok testu v rámci päť rokov trvajúcich prieskumov bridlicového plynu predstavoval iba necelú tretinu z objemu suroviny, ktorý je potrebný na spustenie komerčnej produkcie," povedal Pawel Poprawa, geológ z Univerzity vedy a technológie AGH v Krakove. Výsledkom podľa štátneho tajomníka poľského ministerstva životného prostredia Slawomira Brodzinského je, že záujem o prieskumné licencie klesá a ako dodal, mnohé z licencií, ktorých platnosť vyprší tento rok, viaceré firmy nepredĺžia.

Britská spoločnosť 3Legs Resources, ktorá ako prvá zahraničná firma pred siedmimi rokmi získala v Poľsku príslušnú licenciu, minulý mesiac uviedla, že pre slabé výsledky v oblasti na severovýchode krajiny z poľského trhu odchádza. Tri licencie, ktoré pre túto oblasť 3Legs Resources vlastnila, získala od nej partnerská americká spoločnosť ConocoPhillips. Tá 17. septembra oznámila, že v prieskume bude pokračovať.

Ešte v roku 2012 opustil poľský trh americký ropný koncern Exxon Mobil, tiež potom, ako jeho prieskumy priniesli slabé výsledky. Následne ukončili práce na prieskumoch aj spoločnosti Talisman Energy a Marathon Oil. Tie trh opustili v máji 2013 a pred deviatimi mesiacmi ich nasledovala talianska spoločnosť Eni.

Podľa ekonómov však Európa bude musieť pracovať na rozvoji vlastných energetických zdrojov, ak chce byť, čo sa týka plynu, aspoň trochu viac nezávislá. Problém zvýšenia nezávislosti sa dostal opäť do popredia, keďže medzi Ruskom a Ukrajinou znovu nastala kríza a Rusi v júni zastavili susednému štátu dodávky plynu. S blížiacou sa zimou tak opäť rastie nervozita aj na trhu Európskej únie.

"Ak chce Európa s týmto niečo urobiť, musí investovať do rozvoja vlastných ložísk vrátane ložísk bridlicového plynu," povedala šéfka Medzinárodnej agentúry pre energiu (IEA) Maria van der Hoevenová. Ako dodala, bridlicový plyn v Európe je, no podmienky sú náročnejšie než v USA.

Väčšina európskych krajín však ťažbu z bridlíc odmieta ako ekologicky problematickú. Jednou z výnimiek je práve Poľsko, ktoré v úsilí znížiť závislosť na ruských dodávkach je ochotné do takéhoto plynu investovať. V minulom roku dosiahla produkcia konvenčného plynu v Poľsku 4,2 miliardy kubických metrov (m3), no až 9,6 miliardy m3 doviezlo Poľsko z Ruska. Ďalších 1,8 miliardy m3 predstavoval dovoz plynu z iných krajín.

01 - Modified: 2006-11-15 09:21:14 - Feat.: 0 - Title: Čo ponúkajú poisťovne firmám?
01 - Modified: 2022-11-28 11:58:15 - Feat.: - Title: Príliš nás žmýkate, plyn je predražený. Európe prekáža, ako USA ťažia z vojny 02 - Modified: 2022-11-25 08:05:32 - Feat.: - Title: Tragédia v Prešove. Nočný požiar v bytovom dome si vyžiadal dve obete 03 - Modified: 2022-11-24 15:30:09 - Feat.: - Title: Plyn zdražie najviac za 20 rokov. No štát náraz stlmí miliardovým balíkom pre osem taríf domácností 04 - Modified: 2022-11-23 17:41:24 - Feat.: - Title: Štáty Únie kritizujú návrh Európskej komisie na obmedzenie cien plynu ako nepoužiteľný s negatívnym dopadom 05 - Modified: 2022-11-23 16:24:15 - Feat.: - Title: Ceny plynu vzrástli, Rusko znižuje dodávky cez Ukrajinu do východnej Európy
menuLevel = 2, menuRoute = finweb/financie-a-burzy, menuAlias = financie-a-burzy, menuRouteLevel0 = finweb, homepage = false
29. november 2022 05:44