Investori na finančnom trhu budú v poslednom septembrovom týždni sledovať niekoľko nosných tém. Dlho očakávanou udalosťou bolo predovšetkým zasadnutie FOMC a jeho rozhodnutie o prípadnej zmene mesačného objemu nákupu aktív. FED nakoniec neurobil nič a očakávame, že toto (ne)rozhodnutie bude na finančnom trhu doznievať ešte niekoľko dní. Ďalšie kľúčové udalosti s potenciálne významným dopadom na finančný trh sa udejú ešte cez víkend, resp. v úvode týždňa. Konkrétne to budú parlamentné voľby v Nemecku a zverejnené budú tiež prvé odhady PMI za september z Číny a z eurozóny. Každej z týchto udalostí bude venovaná časť nasledujúceho textu.
Oznámenie FOMC o zachovaní aktuálneho mesačného objemu kvantitatívneho uvoľňovania (QE) 85 mld. USD bolo možno prekvapujúce, ale v kontexte posledných rozpačitých údajov z amerického trhu práce rozhodne nie šokujúce. Ak k tomu pridáme infláciu hlboko pod cieľovou úrovňou 2% a obavy z ďalšieho vývoja vo fiškálnej oblasti, FED mal naozaj dosť dôvodov na vyčkávanie. Predseda FOMC B. Bernanke napokon na tlačovej konferencii oznámil, že toto rozhodnutie bolo „preventívne“ a že členovia potrebujú vidieť ďalšie dôkazy o pokračovaní udržateľnej obnovy ekonomiky.
Celkovo sa tiež nezmenil výhľad definitívneho ukončenia QE3 približne v polovici roka 2014. To znamená, že ak má byť dodržaný tento časový rámec, FED môže „tapering“ uskutočniť len vo väčších krokoch, keďže má k dispozícii menej zasadnutí. Rozhodnutie o odložení znižovania QE malo za následok oslabenie dolára prakticky na všetkých frontoch, aj keď toto oslabenie môže byť len krátkodobé. Zdá sa, že na dolárových menových pároch a celkovo rizikových aktívach (akcie, komodity) bude hra pokračovať podľa doterajších pravidiel. Teda aktuálne údaje z americkej ekonomiky (najmä inflácia a trh práce) budú meniť očakávania trhu o ďalších krokoch menovej politiky FED, čo bude spôsobovať zvýšenú volatilitu. Existuje tiež isté riziko, že vyčkávanie FED-u môže vyvolať odozvu v podobe nového kola „menových vojen“ zo strany centrálnych bánk, ktorých meny sa v posledných týždňoch voči USD výrazne posilnili (EUR, GBP, AUD, NZD).
Parlamentné voľby v Nemecku by podľa aktuálnych prieskumov mali skončiť jasným víťazstvom aktuálnej kancelárky Merkelovej a jej strany CDU-CSU. Otázne je len to, či so svojim doterajším partnerom FDP dokáže zostaviť vládnu koalíciu, alebo sa bude musieť zloženie vládnej koalície zmeniť. Pravdepodobnosť výraznejšej zmeny politického kurzu Nemecka (ktoré je v očiach investorov vnímané ako garant rozpočtovej obozretnosti v eurozóne) je v súčasnosti mizivá a minimálny by mal byť aj dopad výsledku volieb na finančné trhy.
Nazdávam sa, že pondelok môže byť dôležitým dňom pre euro z iného dôvodu. Zverejnené odhady indexu nákupných manažérov (PMI) z Nemecka, Francúzska a tiež eurozónu ako celok môžu potvrdiť alebo naopak schladiť zabudované očakávania pomerne silného odrazu európskej ekonomiky. Totiž, predstihové ukazovatele a indikátory sentimentu v eurozóne výrazne rástli počas celého leta, čo je však v rozpore s doteraz zverejnenými „tvrdými“ údajmi, najmä v oblasti priemyselnej produkcie a exportu za júl. Možnosť negatívneho prekvapenia zo zverejnených PMI je teda pomerne vysoká, čo implikuje pravdepodobnosť korekcie technicky aj fundamentálne prekúpeného eura (najmä voči USD).
Medzi udalosti s potenciálnym dopadom na finančný trh budú v poslednom septembrovom týždni patriť aj revízie dosiahnutého HDP za druhý štvrťrok z USA, Spojeného kráľovstva a Francúzska, prieskum nemeckého inštitútu Ifo, prieskumy spotrebiteľskej dôvery z USA, augustová jadrová inflácia z USA, alebo už spomínaný PMI z Číny (s potenciálnym výrazným vplyvom na AUD a iné komoditné meny).
Miloš Hofreiter
analytik Ritro Invest