Až 340 nadnárodných firiem uzavrelo s Luxemburskom tajné dohody, aby mohli platiť nižšie dane. Vyplýva to z dokumentov, ktoré získalo Medzinárodné združenie investigatívnych novinárov (ICIJ) so sídlom vo Washingtone. Medzi podniky, ktoré takéto dohody uzavreli, je napríklad Apple, Amazon, Ikea, Pepsi či Axa.
Banky, poisťovne aj výrobcovia
Tieto dohody z rokov 2002 až 2010 predstavujú straty v objeme miliárd eur pre krajiny, v ktorých tieto podniky vytvárajú zisk, uvádza ICIJ a jej partnerská média ako je francúzsky denník Le Monde, britský denník The Guardian alebo nemecký Süddeutsche Zeitung.
ICIJ sa v rámci bezprecedentného šesťmesačného vyšetrovania nazvanom Luxembourg Leaks, skrátene LuxLeaks, dostala ku 28 000 stránkam o daňových domiciloch. Dokumenty podľa organizácie ukazujú, ako veľké firmy využívajú Luxembursko a jeho daňové zákony aj nedostatky v medzinárodných pravidlách na transfery ziskov do Luxemburska. Tam potom ich zisky nie sú vôbec, alebo len málo zdanené.
"Luxembursko uchováva svoje daňové zmluvy v tajnosti, neoznamuje to svojim európskym partnerom, hoci od týchto medzinárodných firiem vie, že ich stratégiou je vyhnúť sa daniam," uviedol Le Monde. Firmy potom podľa denníka otvárajú v Luxembursku pobočky, holdingy aj svoje centrály.
Luxemburský minister financií Pierre Gramegna v októbri obhajoval uzatváranie podobných zmlúv, je to podľa neho súčasťou tradícií tejto krajiny. "Zachovanie určitej zákonnej súťaživosti medzi štátmi v daňovej oblasti je nevyhnutné," verí minister.
Juncker bude zasahovať
Nový predseda Európskej komisie (EK) a bývalý luxemburský premiér Jean-Claude Juncker zrejme bude musieť zasiahnuť proti svojej krajine pre tajné dohody o zdaňovaní medzi Luxemburskom a 340 nadnárodnými spoločnosťami. Podľa správ ICIJ ide o dohody uzatvorené v rokoch 2002 a 2010, vinou ktorých štáty, kde uvedené spoločnosti vytvárali zisk, prišli o miliardy eur zo ziskov.
Európska komisia, ako to dnes naznačil jej hovorca, je pripravená na sankcie voči Luxembursku pre túto neštandardnú daňovú prax. "Ak naozaj išlo o negatívne rozhodnutie, Luxembursko bude musieť prevziať svoj diel zodpovednosti a prijať opatrenia na nápravu tejto situácie," uviedol Margaritis Schinas, hlavný hovorca Junckerovej komisie.
V jednej z prvých reakcií na zmienený škandál úradujúci luxemburský premiér Xavier Bettel uviedol, že fiškálne praktiky používané na území veľkovojvodstva sú v súlade s medzinárodným právom.