V ktorej krajine sveta je najlacnejší iPhone 6, kde sa dajú kúpiť najlacnejšie tenisky Adidas, či stráviť najlacnejší víkend? Podľa prieskumu Deutsche Bank je najdrahšou krajinou sveta Austrália, zatiaľ čo nákupy v Európe a Japonsku sa v priebehu minulého roka zlacnili. Bezkonkurenčne najlacnejšou veľkou ekonomikou sveta je ale India. To sú závery každoročného prieskumu, v ktorom Deutsche Bank porovnáva kúpnu silu v jednotlivých krajinách sveta. Štúdiu tento týždeň zverejnil britský denník Guardian.
Podľa prieskumu Deutsche Bank sú USA aj napriek silnému kurzu dolára najlacnejším miestom napríklad na kúpu telefónu iPhone 6. V Spojených štátoch ho záujemca dostane za 650 dolárov (601,07 eura), zatiaľ čo v Brazílii ho to vyjde takmer dvakrát viac, až na 1254 dolárov.
USA sú aj jedným z najlacnejších miest na svete, ak si chce človek kúpiť džínsy Levi's 501. V New Yorku ho to vyjde na 54 dolárov, ešte lacnejšie ich ale môže získať v kanadskom Toronte (42,70 dolárov) a indickom Bombaji (34 dolárov). Naopak, v Singapure, Hongkongu a pevninskej Číne stoja zhruba dvakrát toľko, v Singapure napríklad okolo 103 dolárov.
Na druhej strane, v Brazílii sa oplatí kupovať tenisky značky Adidas. Tenisky Adidas Superstar 2 môže zákazník v Brazílii získať za 49,50 dolárov, zatiaľ čo v Japonsku za 62,50 dolárov a napríklad v Mexiku za vyše 72 dolárov. Najdrahším miestom na kúpu týchto tenisiek je Nemecko, napriek tomu, že je to domovská krajina výrobcu (sídli v Herzogenaurachu). V Nemecku stoja okolo 130 dolárov a podobnú sumu zaplatí záujemca aj v susednom Francúzsku.
V prípade kúpy auta si aj naďalej drží pozíciu najdrahšej krajiny sveta mestský štát Singapur. Volkswagen Golf tu vyjde na 112.818 dolárov, zatiaľ čo v Bombaji a napríklad v Moskve na necelých 14.100 dolárov.
Prieskum zároveň zistil, že najlacnejším miestom na štúdium MBA je Nemecko. Poplatky tu vyjdú zhruba na tretinu tých, ktoré musí človek investovať do štúdia na amerických univerzitách. No plat ponúkaný absolventom dosahuje asi 80-85 % z hodnoty ponúkanej v USA.
Rovnako aj pri plánovaní rande ponúkajú indické mestá najnižšie náklady, keď napríklad v Bombaji vyjde zhruba na 24,70 dolárov. Naopak, napriek oslabeniu jenu je aj naďalej jedným z najdrahších miest na rande Tokio (103,50 dolárov). Ešte drahším je San Francisco. Nemecký prieskum ako náklady na schôdzku definuje "cestu taxíkom, hamburgery v McDonalde, nealkoholický nápoj, pár pív a dva lístky do kina".
Pred štyrmi rokmi, keď Deutsche Bank so štúdiou začínala, bola najdrahším rozvíjajúcim sa trhom na svete Brazília, ktorá prekonávala v niektorých kategóriách aj Spojené štáty. Hodnota miestnej meny však v posledných rokoch klesla a stlačila ceny bližšie k úrovni, ktorá sa pri krajinách rozvinutých tak ako Brazília očakáva.
Podobný prieskum ako Deutsche Bank realizuje roky britský týždenník The Economist. V rámci svojho Big Mac Indexu porovnáva ceny najväčšieho hamburgeru firmy McDonald Big Mac. Podľa tohto prieskumu je najlacnejšou krajinou Ukrajina, kde si ľudia za jeden dolár môžu kúpiť najviac Big Macov, zatiaľ čo najdrahšou je Švajčiarsko.
(1 EUR = 1,0814 USD)