Výpredaj mien rozvíjajúcich sa ekonomík na začiatku týždňa nabral na tempe. Politická kríza v niekoľkých z nich iba podporila už existujúcu obavu, že tieto ekonomiky budú trpieť spomaľujúcim rastom Číny a chystaným rastom úrokových sadzieb v USA.
"Hoci sa až donedávna akciám, dlhopisom a menám rozvíjajúcich sa krajín darilo dobre, o ich ekonomikách sa to už dlhší čas povedať nedá," uviedol pre Bloomberg Koon Chou, ekonóm spoločnosti JP Morgan.
Kurz brazílskeho realu voči doláru za päť rokov. Graf: Bloomberg
Brazílsky real spadol voči doláru najnižšie od roku 2008 Tam ho poslal predvolebný prieskum, ktorý naznačuje, že prezidentka Dilma Rousseffová, ktorej intervenčná ľavicová politika rozhnevala investorov a zadrhla brazílsky ekonomický zázrak, získava pred blížiacimi sa prezidentskými voľbami náskok na svojich konkurentov. Voľby sa konajú už túto nedeľu.
Ruský rubeľ tento rok stratil 20 percent. Včera dokonca dočasne prekročil hranicu, ktorá je pre tamojšiu centrálnu banku signálom na intervenciu na obranu meny.
Kurz ruského rubľa voči doláru za päť rokov. Graf: Bloomberg
Posilňovanie dolára, ktoré trvá už bezmála štvrť roka, zrazilo tiež meny ďalších ekonomík, ktoré sa radia medzi rozvíjajúce sa. Indonézska centrálna banka včera vydala vyhlásenie, že vstúpila na menový trh, aby brzdila ostrý pád indonézskej rupie. Tiež česká koruna prehlbuje straty voči americkému doláru, ktorý sa už predáva za viac ako 21,9 koruny.
Kurz indonézskej rupie voči doláru za päť rokov. Graf: Bloomberg
Vôbec najstratovejším menami v poslednom týždni sú mexické peso a juhokórejský won. Tiež juhoafrický rand a turecká líra sa voči doláru dostali najnižšie od začiatku roka. Podľa indexu JP Morgan EMCI v priemere spadli meny rozvíjajúcich sa ekonomík najnižšie za sedem rokov. Nádej týmto ekonomikám ale dáva stratég banky UBS Manik Narain, ktorý si myslí, že uťahujúca sa menová politika americkej centrálnej banky bude vyvážená veľmi mimoriadne formy politikou Európskej centrálnej banky.