StoryEditor

Obchodná dohoda s USA európske značky nepoškodí, upokojuje Brusel

06.01.2015, 16:57
Autor:
TASRTASR

Európska komisia (EK) dnes oznámila, že EÚ neoslabí význam existujúcich geografických názvov a ochranných značení európskych potravín v rámci pripravovanej Transatlantickej dohody a voľnom obchode a investíciách (TTIP) s USA.

Exekutíva EÚ tak zareagovala na nedávne vyjadrenie nemeckého ministra hospodárstva Christiana Schmidta, že po nadobudnutí širokorozsiahlej dohody "nie každý druh salámy a syru bude chránený".

Komisia zdôraznila, že vína, mäso, syry a ďalšie potravinárske dobroty vyrobené v krajinách EÚ - od parmezánu až po šampanské - majú osobitné postavenie. Pred neželaným napodobňovaním ich totiž chránia na trhu ochranné značky, zamerané na označenie pôvodu a zemepisné označenie.

Spojené štáty, podľa správy agentúry Reuters, tvrdia, že systém ochrany európskych potravín je nespravodlivý, pretože európski prisťahovalci v USA už dlho vyrábajú tieto produkty aj na území Ameriky, napríklad biely syr feta pôvodom z Grécka, a mali by teda mať možnosť tieto výrobky exportovať.

Na druhej strane sú obavy európskych farmárov, že sa na európsky trh dostane americký parmezán z mlieka, ktoré nebolo vyrobené v Taliansku alebo trebárs Norimberské klobásy z mäsa z veľkofariem v Kentucky. Americká strana tvrdí, že názvy ako feta, prosciutto alebo párky, sú všeobecné a generické a prísna ochrana týchto značiek znamená "nespravodlivé vychýlenie obchodovania v prospech Európy". Američania chcú preto rokovania v rámci TTIP viac zamerať na túto záležitosť.

"My sme dali jasne najavo našim americkým partnerom, že ochrana zemepisných označení je jedným z našich hlavných priorít," uviedol hovorca EK pre obchod, poľnohospodárstvo a rozvoj vidieka Daniel Rosario.

Hovorca počas dnešného stretnutia s novinármi spresnil, že EÚ sa s USA nedohodla na oslabení významu ochranných značiek a "nebude súhlasiť s redukciou ochrany našich zemepisných označení".

Napäté diskusie transatlantických partnerov o tejto citlivej téme ešte viac oslabujú podporu európskej verejnosti pre rodiacu sa najväčšiu obchodnú dohodu na svete. Zástancovia TTIP tvrdia, že zvýši ekonomický rast o zhruba 100 miliárd USD ročne na oboch stranách Atlantiku.

EÚ aj USA sa netaja zámerom uzavrieť TTIP ešte do konca tohto roka.

01 - Modified: 2007-02-08 20:45:54 - Feat.: 0 - Title: J&T sa spojila s Rezešom
01 - Modified: 2022-03-16 14:53:21 - Feat.: - Title: Vstup Ukrajiny je šanca ako konečne zmeniť Európsku úniu 02 - Modified: 2021-12-02 10:25:03 - Feat.: - Title: Banky budú musieť zaplatiť 344 miliónov eur. Eurokomisia im vymerala pokutu za kartel 03 - Modified: 2021-10-11 13:34:54 - Feat.: - Title: Štedrá ponuka Európskej únie: Mladým rozdá až 60-tisíc cestovných lístkov úplne zadarmo 04 - Modified: 2021-10-08 11:37:36 - Feat.: - Title: Tucet krajín vrátane Slovenska žiada Eurokomisiu o hraničné bariéry proti vstupu migrantov 05 - Modified: 2021-09-07 13:40:49 - Feat.: - Title: Nezvyčajná liečba umením. Pacientom s traumou z pandémie nariaďujú návštevu múzea
menuLevel = 2, menuRoute = finweb/financie-a-burzy, menuAlias = financie-a-burzy, menuRouteLevel0 = finweb, homepage = false
01. december 2022 18:00