Rozvíjajúce sa trhy zápasia s odlivom kapitálu po tom, čo Fed pristúpil k ústupu z kvantitatívneho uvoľňovania. Horšou správou však je, že psychóza emerging markets sa začína prelievať do vyspelého sveta. Informuje o tom web E15.cz a dodáva, že akciové burzy sa výkonnostne vracajú do roku 2013 a investori prestávajú rozlišovať, čo vlastne predávajú.
Neistota na trhoch začala nahrávať aktívam, ktorým sa ešte pred Vianocami investori vysmievali. Teraz na zlato a americké dlhopisy hľadia s nádejou, že im pomôžu uchovať ich financie v bezpečí. Averzia k riziku tak po dvoch trhoch priškrtila trhy a investori začínajú oprašovať zabudnuté bezpečné prístavy.
Zmenu nálad investorov potvrdil aj index VIX, ktorý sa používa na meranie strachu investorov. Index momentálna atakuje viac ako ročné maximum. Ohromujúcou je najmä rýchlosť, s ktorou sa skepsa na trhoch šíri. Je podobná tej z leta 2011, kedy trhy zažili veľkú akciovú korekciu. Počas prvých februárových dní index vyletel o viac ako dvadsať percent.
Index VIX
"Je možné, že vyspelé trhy stoja na počiatku hlbšej korekcie, a to o desať či 15 percent," myslí si Petr Sklenář z J&T Banky. Smrtiaci trhový kokteil plynie zo súbehu rastúceho napätia na rozvojových trhoch, potvrdeného odhodlaním Fedu uťahovať menovú politiku a nepriaznivých dát o vývoji americkej ekonomiky. Nové objednávky amerických priemyselných firiem za január totiž prepadli oproti decembru najrýchlejším tempom od roku 1980.