Francúzsky premiér Manuel Valls sa rozhodol presadiť ekonomické reformy prostredníctvom dekrétu, čo znamená obídenie parlamentu. Vyhol sa tak riziku prípadného neschválenia reforiem na podporu hospodárstva, s ktorými nesúhlasí viacero poslancov, medzi nimi aj z vládnej strany. Informovali o tom agentúry Reuters a AP.
Premiér oznámil svoje rozhodnutie použiť na presadenie reformného balíka dekrét krátko pred hlasovaním v dolnej komore parlamentu. Od balíka reforiem, ktorý zahrňuje opatrenia na zjednodušenie prepúšťania a prijímania zamestnancov, dereguláciu niektorých sektorov či zvýšenie počtu obchodov s nedeľným a večerným predajom, si vláda sľubuje podporu rastu a zníženie vysokej nezamestnanosti. Navyše by tým mohla presvedčiť aj Európsku komisiu a dostať viac času na ozdravenie verejných financií.
Aj keď francúzske reformy sú v porovnaní s inými krajinami mierne, vyvolali kritiku viacerých poslancov, a to aj z radov vládnej Socialistickej strany. Valls preto radšej prvýkrát od roku 2006 využil možnosť použitia dekrétu. "Je možné, že návrh zákona by nakoniec prešiel, no rozhodol som sa neriskovať. Tento zákon je dôležitý, povedal by som dokonca existenčný na opätovné naštartovanie ekonomiky a vytvorenie nových pracovných miest," povedal Valls tesne pred hlasovaním v dolnej komore parlamentu.
Najväčšia opozičná strana UMP exprezidenta Nicolasa Sarkozyho už navrhla hlasovanie o nedôvere vláde. Väčšina ekonómov je však presvedčená, že vláda by hlasovanie mala prežiť, keďže socialisti a ich spojenci majú v parlamente väčšinu.