Detroit urobil krok k zdvihnutiu sa z najväčšieho komunálneho bankrotu v americkej histórii. Zástupcovia mestských zamestnancov na dôchodku sa v noci na sobotu "v zásade dohodli" s krízovou správou mesta na spoločných krokoch. Oznámila to podľa agentúry Reuters právnická firma Dentons, ktorú si výbor zastupujúci bývalých zamestnancov najal. Správcovi mesta navrhli v februári vyriešiť obrovský dlh výrazným obmedzením dôchodkov bývalých zamestnancov a skrátením veriteľov.
Šetrenie na dôchodkoch
Nekryté záväzky penzií a zdravotnej starostlivosti pre mestských zamestnancov tvoria väčšinu z 18 miliárd dolárov, ktoré mesto dlhuje. Krízový správca Kevyn Orr navrhol zníženie budúcich penzií pre mestských zamestnancov o zhruba tretinu spolu s ďalšími úspornými opatreniami.
Výbor, ktorý vytvoril bankrotový súd, sa so zástupcami mesta dohodol na pláne úspor na dôchodkoch a zdravotných nákladoch bývalých zamestnancov, dohoda obsahuje ochranné klauzuly, možnosť zvýšenia dôchodkov za istých okolností v budúcnosti, limit na pokles penzií a zvýšenie financií pre zdravotné príspevky dôchodco , uvádza sa v oznámení.
Najväčší bankrot na svete
Dohoda s výborom zástupcov penzistov prichádza po tom, čo správca Orr tento mesiac dosiahol výrazný pokrok v rokovaniach s finančnými veriteľmi. Súd nedávno schválil dohodu medzi mestom a dvomi investičnými bankami o swapoch na úrokové sadzby a mesto sa tiež dohodlo s tromi poisťovňami dlhopisov v otázke svojich dlhopisov.
Detroit sa v decembri stal najväčším mestom v amerických dejinách, ktoré sa v platobnej neschopnosti uchýlilo pod súdnu ochranu pred veriteľmi. Podľa krízových správcov mesta bol vstup pod bankrotovú ochranu bol jediným spôsobom, ako sa s vysokým zadlžením vysporiadať.
Detroit, ktorý sa v minulosti preslávil ako kolíska a centrum amerického automobilového priemyslu, sa po svojom postupnom rozklade stal najchudobnejším veľkomestom Spojených štátov. Viac ako tretina jeho obyvateľov žije pod oficiálnou hranicou chudoby. V meste prakticky nefungujú základné služby a miera zločinnosti je jedna z najvyšších z amerických veľkomiest. Počet obyvateľov mesta sa stenčil z maxima 1,8 milióna v roku 1950 o viac než polovicu na necelých 700 000.