Doslova záplavu dôležitých udalostí očakávame z USA, najväčšej svetovej ekonomiky. Postupne budú uverejňované aktuálne údaje z trhu nehnuteľností (už v pondelok to budú Pending Home Sales a v utorok cenový index CaseShiller) a spotrebiteľskej dôvere. V stredu prídu „ťažkotonážne“ udalosti v podobe zverejnenia predbežných údajov o inflácii a raste americkej ekonomiky v prvom štvrťroku, a najmä zverejnenia výsledku zasadnutia centrálnej banky FED. V trhu je úplne zapracované, že aj na tomto zasadnutí dôjde k zníženiu mesačného objemu nákupu aktív (QE) o 10 mld. USD zo súčasných 55 mld. USD. Reakciu trhu môžu teda vyvolať skôr prípadné zmeny v oficiálnom vyhlásení ku zasadnutiu. Americká ekonomika sa v uplynulých týždňoch vyvíjala približne v súlade s oficiálnou prognózou postupného oživenia, preto zásadnejšie zmeny vo vyhlásení neočakávame.
Kalendár dôležitých fundamentov spoza veľkej mláky na tento týždeň tým ale nebude zďaleka vyčerpaný. Hneď vo štvrtok budú nasledovať údaje o predaji nových vozidiel, vývoji príjmov a spotreby domácností, marcovej inflácii PCE a indexe PMI z výrobného sektora od spoločnosti ISM. Najdôležitejšou udalosťou na finančnom trhu by v tomto týždni malo byť piatkové zverejnenie dát o vývoji zamestnanosti a nezamestnanosti z USA. Aktuálne sa očakáva, že tvorba nových pracovných miest sa v USA v apríli zrýchlila z marcových 192 tis. o približne 10 tis., a zároveň dôjde k poklesu miery nezamestnanosti zo 6,7% o desatinu percentného bodu. Takto nastavené očakávania sa môžu ešte výraznejšie zmeniť po stredajšom zverejnení prieskumu vývoja zamestnanosti v súkromnom sektore (ADP National Employment).
Takáto impozantná séria dôležitých dát z USA môže citeľne zamávať dolárovými menovými pármi. Na zaujímavých úrovniach sa voči doláru aktuálne obchodujú euro aj britská libra, ktoré stále otáľajú s presvedčivým útokom na okrúhle úrovne 1,40 (EURUSD), resp. 1,70 (GBPUSD). V prípade negatívnych prekvapení z USA (aj keď očakávam skôr opak) má väčší potenciál k prielomu nahor britská libra, keďže na euro môže doliehať hrozba vyslovená prezidentom ECB M. Draghim, že ďalšie posilnenie eura môže vyvolať monetárnu kontru zo strany ECB. Akoby tým chcel stanoviť neformálny strop kurzu EURUSD na súčasnej úrovni. Aktuálnosť tejto hrozby môže potvrdiť alebo vyvrátiť stredajšie zverejnenie prvého odhadu aprílovej inflácie v eurozóne (očakáva sa zrýchlenie medziročnej miery inflácie z 0,5% na 0,8%). Výraznejšie zrýchlenie inflácie v eurozóne môže napätie v ECB zmierniť, a tým aj uvoľniť cestu pre ďalšie posilnenie EURUSD.
Z veľkých ekonomík budú v priebehu týždňa zverejnené aj ďalšie dôležité dáta, napríklad spotrebiteľská dôvera, vývoj trhu práce a maloobchodných tržieb v Nemecku, ekonomický rast v prvom štvrťroku v Spojenom kráľovstve, Španielsku a v Kanade, revízie indexov PMI z eurozóny, alebo priemyselná produkcia v Japonsku. Hodnotu dôležitého predstihového ukazovateľa – PMI z výrobného sektora – sa v priebehu týždňa dozvieme aj z Číny a Spojeného kráľovstva.
Okrem makroekonomických fundamentov bude predovšetkým akciových obchodníkov naplno zamestnávať aj pokračujúca výsledková sezóna v korporátnom sektore. Spomedzi tisícov reportujúcich spoločností spomeňme aspoň niekoľko zaujímavých mien, ktoré v tomto týždni zverejnia aktuálne výsledky hospodárenia: Panasonic, Gazprom, Bayer, Berkshire Hathaway, Deutsche Boerse , Holcim, Toshiba, Samsung Electronics, LG Electronics, Volkswagen, Deutsche Bank, Orange, Goodyear, Nokia, Sanofi, US Steel, DreamWorks, Twitter, Yamaha, Erste Group, Banco Popular Espanol, Thomson Reuters, BNP Paribas, Air France KLM, Daimler, Royal Dutch Shell, GlaxoSmithKline, Avon, Motorola Solutions, BASF, LinkedIn, Kraft Foods Group, T-Mobile US, MasterCard, Exxon Mobil, ConocoPhillips, Manchester United, alebo Tatra Banka.
Počas nasledujúceho týždňa sa začne mesiac máj a akcioví obchodníci by mali preto zbystriť pozornosť. Máj totiž nebýva len časom lásky, ale často tiež obdobím vyberania ziskov z akciových titulov. Analytici spoločnosti Stock Trader´s Almanac spočítali, že od roku 1950 akciový index Dow Jones Industrial Average dosiahol v obdobiach máj – október priemerný výnos len na úrovni 0,3%, zatiaľ čo vo zvyšnom období roka (november – apríl) sa zhodnotil v priemere o 7,5%. Tento fenomén sezónnosti akciových trhov je známy ako „sell in May and go away“. Slabý mesiac máj sa na akciových trhoch potvrdil aj v troch z posledných štyroch rokov. V rokoch 2010 až 2012 sa počas mesiaca máj znížila hodnota indexu S&P 500 a v priemere o 5,2% a nemecký benchmark DAX klesal v priemere o 5%. V minulom roku bol naopak mesiac máj aj celé obdobie máj – október pre uvedené dva akciové benchmarky ziskovou periódou.
Prebiehajúca výsledková sezóna akciových titulov prináša skôr pozitívne prekvapenia, čo znižuje pravdepodobnosť prejavenia fenoménu „sell in may..“. Podobne sa prejavuje aj pozitívny vplyv makroprostredia vo vyspelých ekonomikách (pokračujúce oživenie). Naopak brzdou rastu akcií je slabší rast v rozvíjajúcich sa ekonomikách a divokou kartou pre celý trh je ďalší vývoj konfliktu na východnej Ukrajine. V závere minulého týždňa na zhoršenie krízy zareagovalo zlato prudkým posilnením a stredoeurópske meny citeľným oslabením. Tieto aktíva by mali reagovať na ďalšie zvraty vo vývoji ukrajinskej krízy najcitlivejšie.