Investorom v tomto roku najviac zarábali investície do energií a kakaa. Ich ceny na svetových trhoch spomedzi komodít totiž vzrástli najvýraznejšie.
"Najvýnosnejšou skupinou komodít sa v tomto roku stali energie, keď zažiaril hlavne zemný plyn. V priebehu roka vzrástol takmer o tretinu," konštatuje analytik spoločnosti X-Trade Brokers Jiří Tyleček. Podľa jeho slov za rastom ceny stál najmä vyšší dopyt zo strany USA, ktoré v dôsledku vysokej konkurenčnej ceny využívajú zemný plyn stále viac. "K nárastu ceny navyše prispeli podpriemerné teploty, pretože polovica amerických domácností využíva plyn na kúrenie," približuje Tyleček.
Spomedzi poľnohospodárskych komodít v roku 2013 najvýraznejšie vzrástla cena kakaa. Komodita na svetových trhoch počas roka zdražela až o 24 %. Dôvodom zdražovania bol opäť rekordne vysoký deficit kakaa na trhu. Nedostatok trvá už šesť rokov a podľa analytikov by sa situácia mohla zlepšiť až v roku 2018. "V západnej Afrike, ktorá je najväčším dodávateľom kakaových bôbov na svete, bolo v tomto roku zaznamenané suché počasie. V dôsledku nepriaznivých podmienok bola úroda menšia oproti predpokladom," vysvetľuje pokles ceny analytik spoločnosti Colosseum Boris Tomčiak.
Tento rok neprial ani cenám drahých kovov. Cena zlata sa od začiatku roka 2013 prepadla o viac ako štvrtinu, striebro na cene stratilo viac než tretinu. "Pre zlato bola kritická hlavne prvá polovica roka, kedy sa jeho cena zosypala z úrovne 1700 dolárov za trojskú uncu (31,1 g) až na júnových 1200 dolárov (875,78 eura) za trojskú uncu. No a v blízkosti týchto miním sa zlato obchodovalo aj na konci roka. Hlavu v smútku tak mali najmä tí investori, ktorí zlato nakúpili na jeho cenových maximách," zhodnotila analytička Poštovej banky Eva Sadovská.
Podľa odborníkov však komoditné trhy nebudú investorom v budúcom roku ponúkať najvyššie výnosy. Opäť by však mohli rásť ceny kakaa, obilnín, kávy, či cukru.