Ekonomické reformy naordinované medzinárodnými veriteľmi zadlženému Grécku zlyhajú. V rozhovore s BBC to povedal bývalý grécky minister financií Janis Varufakis. Nový záchranný program pre Grécko sa podľa neho zapíše do histórie ako "najväčšia katastrofa" v makroekonomickej politike.
Grécky parlament tento týždeň schválil prvé štrukturálne reformy, ktoré požaduje eurozóna výmenou za prísľub trojročného záchranného programu v objeme až 86 miliárd eur. Ten má Grécko ochrániť pred bankrotom a odchodom z eurozóny. Program odobrili aj viaceré národné parlamenty členských krajín eurozóny vrátane Nemecka.
Grécky premiér Alexis Tsipras podľa Varufakisa nemal inú možnosť, ako na reformné požiadavky pristúpiť. "Dostali sme na výber medzi popravou a kapituláciou. On sa rozhodol pre kapituláciu," povedal bývalý minister.
Varufakis tento mesiac odstúpil z funkcie po tom, čo Gréci v referende odmietli podmienky veriteľov pre poskytnutie finančnej pomoci. Rezignáciu zdôvodnil snahou o uľahčenie rokovaní. Varufakis mal totiž pomerne napäté vzťahy s ďalšími ministrami financií eurozóny a už predtým kvôli tomu skončil aj v úlohe hlavného gréckeho vyjednávača.
Tsipras nakoniec tento týždeň pod hrozbou kolapsu bánk a odchodu Grécka z eurozóny pristúpil na prakticky všetky požiadavky veriteľov.
Varufakis dohodu označil za "novú Versaillskú zmluvou" a správanie veriteľov voči Aténam za "politiku ponižovania". "Trojka (veriteľov) si ho (Tsiprasa) vychutnala za každé slovko kritiky, ktoré na ich adresu predniesol za posledných päť rokov," uviedol v pondelok Varufakis.