Podnikateľ Daniel Křetínský má veľkú nádej, že pred tohtoročnými Vianocami rozšíri svoje energetické impérium, píšu Lidovky.cz. Ešte pred Štedrým dňom by mal podpísať dohodu o majetkovom vstupe do Slovenských elektrární, čo zahŕňa prevažnú časť našej energetiky vrátane atómových reaktorov.
Energetický a priemyselný holding (EPH) na čele s Křetínským má postupne získať väčšinový podiel v slovenskej firme od doterajších majiteľov - talianskej spoločnosti Enel.
"V prvej fáze Enel odovzdá 33-percentný podiel," uviedol šéf talianskej firmy Francesco Starace podľa správy rakúskej agentúry APA z Ríma. Dohoda s EPH sa má ale týkať celého väčšinového podielu Enelu v celkovej výške 66 percent. Ďalší tretinový podiel však chce Křetínský prevziať až potom, čo Taliani dokončia dostavbu jadrovej elektrárne Mochovce.
Práve Starace potvrdil, že dohoda o celom tomto obchode má byť hotová do Vianoc. A potvrdzujú to aj ďalšie informácie servera lidovky.cz z dobre informovaných zdrojov. Podobne sa už skôr vyjadril aj slovenský minister hospodárstva Vazil Hudák. Hovorca EPH Daniel Častvaj zatiaľ odmietol celú záležitosť komentovať.
A prečo je nutné s predajom celého talianskeho podielu čakať na dostavbu Mochoviec - teda prinajmenšom do roku 2017? Prieťahy a predražovanie stavby ďalších dvoch atómových reaktorov v Mochovciach sú najväčším problémom, ktorému dnes Slovenské elektrárne čelia. A je to tiež hlavný dôvod, prečo Taliani pravdepodobne nemôžu očakávať za svoj podiel čiastku rádovo v miliardách eur, ale skôr "iba" stovky miliónov eur. Nikto navyše príliš nechce preberať od Talianov zodpovednosť za dokončenie dostavby.
Majitelia EPH - okrem Křetínského aj ďalší podnikateľ Patrik Tkáč a skupina J&T - sú najväčším súkromným hráčom v plynárenstve a majú takmer polovičný podiel v plynovode Eustream spojený s manažérskou kontrolou. EPH je tiež popredným hráčom v nemeckej hnedouhoľnej energetike a českom teplárenstve. Potom, čo Křetínský uzavrie s Talianmi dohodu, bude ešte nasledovať obdobie niekoľkých mesiacov na celkové dokončenie a schvaľovanie obchodu. Tiež sa potom ukáže, ako do transakcie vstúpi slovenský štát. Premiér Robert Fico totiž dával najavo, že má záujem o navýšenie zatiaľ tretinového podielu štátu a získanie tesnej väčšiny v Slovenských elektrárňach. Taliani ale o predaji exkluzívne rokujú s Křetínským, o ambíciách štátu tak Ficovi ľudia budú najskôr viesť ďalšie rozhovory práve s českým podnikateľom.
Faktom je, že Křetínskeho EPH už úzko spolupracuje s Ficovou vládou práve v slovenskom plynárenstve.