StoryEditor

Čína je devízový rekordér, jej rezervy však klesajú

18.08.2015, 18:34
Autor:
TASRTASR

Devízové rezervy Číny, ktoré sú najväčšie na svete, do konca tohto roka klesnú na 3,45 miliardy dolárov (3,12 miliardy eur) z 3,65 miliardy dolárov na konci júla 2015. Vyplýva to z najnovšej prognózy popredných analytikov, ktorých oslovila agentúra Bloomberg.

Čína minulý týždeň nečakane devalvovala svoju menu jüan. Podľa odhadu odborníkov sa bude kurz jüanu po zvyšné mesiace roka pohybovať okolo úrovne 6,50 CNY/USD, čo znamená oslabenie o 1,6 percenta oproti súčasnému kurzu.

“Čínska centrálna banka bude v nasledujúcich troch mesiacoch často intervenovať na devízových trhoch, aby zabezpečila stabilný kurz svojej meny," domnieva sa stratég americkej banky Citigroup v Hongkongu Ken Peng. "Čína minie aj časť svojich devízových rezerv, aby dosiahla svoj cieľ," dodal.

People’s Bank of China (PBOC) sa teraz snaží obmedziť ďalšie oslabovanie svojej meny, aby zabránila odlevu kapitálu. Cieľom jej nedávnych intervencií bolo pritom podporiť čínsky export, a tým aj ekonomiku, ktorá spomaľuje a tempo jej rastu je najslabšie za uplynulé dve dekády. Teraz však musí udržovať kurz svojej meny stabilný aj za cenu zníženia devízových rezerv. Tie za uplynulých sedem mesiacov klesli o 192 miliárd dolárov.

Jüan po minulotýždňovom zákroku PBOC v nasledujúcich piatich obchodných dňoch oslabil celkovo o 2,9 percenta na 6,3947 CNY/USD, pričom v pondelok 17. augusta klesol o 0,5 percenta. To signalizuje, že z Číny začal po intervencii PBOC odtekať kapitál. Peking je preto ochotný zaplatiť relatívne vysokú sumu a odčerpať časť devízových rezerv, prípadne obetovať export, aby teraz udržal jüan stabilný.
1 EUR = 1,1060 USD

21. máj 2022 08:03