Káva alebo čaj? Čísla naznačujú, že okrem osobných chutí a miestnej kultúry do tohto rozhodnutia vstupuje aj priemerný príjem obyvateľov v jednotlivých krajinách. Výroba a pitie kávy boli až do začiatku 18. storočia obmedzené prakticky len na arabský svet, zatiaľ čo výroba a pitie čaju zasa na východnú Áziu. Medzinárodný obchod však tento vzorec výrazne zmenil a dnes už majú ľudia takmer vo všetkcýh krajinách sveta na výber. Spotreba jedného z týchto nápojov však zvyčajne výrazne pravažuje.
Favoritom Európanov a Američanov je jednoznačne káva. Najvýznamnejšia časť svetovej produkcie totiž putuje do Spojených štátov a krajín Euróspkej únie. Výnimkou sú samozrejme Briti, ktorí držia tradíciu a ešte aj dnes vypijú trojnásobne viac čaju ako kávy.
Zvyšok sveta však preferuje čaj. Ten je hneď po čistej vode najpopulárnejším a zároveň najlacnejším nápojom vôbec. Tomuto trendu zodpovedajú aj čísla. Svetová produkcia čaju medzi rokmi 2001 a 2011 vzrástla o 40 percent a dosiahla 4,3 milióna ton ročne, zatiaľ čo produkcia kávy sa v tomto období zvýšila len o 7 percent a dosiahla 7,9 milióna ton ročne.
Ak vám to v tomto bode prestáva vychádzať, nezúfajte. Rozdiel je spôsobený rozdielnymi množstavami potrebnými na prípravu jednej šálky. V prípade čaju sú potrebné len dva gramy, zatiaľ čo pri káve je to až 10 gramov. Produkcia oboch komodít tak denne stačí na prípravu 5,9 miliardy šálok čaju a 2,2 miliardy šálok kávy. Vo väčšine krajín tak síce môžu preferovať kávu, no jasným víťazom v celkovej spotrebe aj naďalej ostáva čaj.