Kým obyvatelia filipínskej Manily zarábajú na kilo chleba takmer hodinu a pol, ľudia vo švajčiarskom Zürichu si môžu tento základ jedálnička dopriať každých päť minút. Pražania na kilový chlieb zarobia za 13 minút - o dve menej ako Slováci z Bratislavy. Tí však majú naopak výrazne lacnejšie iPhony.
Najväčšia švajčiarska banka UBS porovnávala ceny tovarov dostupných takmer všade na svete - hamburgerov Big Mac, chleba, ryže a telefónu iPhone 6. V sedemdesiatich vybraných mestách sa výrazne líši čas, ktorý potrebujú miestni obyvatelia stráviť v práci na to, aby si tento tovar mohli dovoliť. Dôvodom sú rozdielne ceny aj mzdy.
Big Mac je najdrahší v kenskej metropole Nairobi. Miestnym trvá takmer tri hodiny (173 minút), kým si na jeden taký hamburger zarobia. Ľudia v Hongkongu majú nadnesene povedané Big Mac v žalúdku za 9 minút práce.
Africké Nairobi však rozhodne nie je vo všetkom najdrahšie. Zohnať peniaze na chleba je najväčšia drina vo filipínskej Manile. Filipínčanovi trvá 83 minút, kým si môže dovoliť kilový bochník, kým obyvateľom spomínaného afrického mesta 44 minút.
Zürišania si môžu kilogram chleba kúpiť za každých päť minút práce, rovnako ako ľudia v Ženeve. Pražania naň zarábajú 11 minút, obyvatelia Bratislavy 13 minút, obyvatelia Varšavy a Atén 20 minút.
Rozdiely sú viditeľné aj medzi Berlínom a Mníchovom, teda dvoma nemeckými mestami, ktoré pred štvrť storočím delila železná opona a s ňou aj priepasť v životnej úrovni. Mníchovčania sú na tom stále trochu lepšie - na chlieb zarábajú 7 minút, na ryžu 5 minút a na iPhone 41 hodín. Nižšie mzdy v Berlíne túto dobu predlžujú na o viac ako tri hodiny.
Niekto má na iPhone za tri dni, iný za štvrť roka
Pre nadšencov iPhonov je mestom zasľúbeným Zürich. Len necelých 21 hodín - teda zhruba tri dni - stačí miestnym odpracovať, aby si zaobstarali nový telefón od Apple. Zürich je aj v iných ohľadoch mestom s veľkou kúpnou silou obyvateľov a ľudia si tam za svoje mzdy môžu zaobstarať viac tovaru alebo služieb než v drvivej väčšine miest na svete. V New Yorku musíte na iPhone odpracovať 24 hodín, v Ženeve necelých 22 hodín.
Telefón od Applu je naopak nesmierne drahý pre obyvateľov ukrajinského Kyjeva. Miestni si na iPhone zarobia za 627 hodín, teda 78 pracovných dní s osemhodinovou pracovnou dobou. Zhruba dvakrát kratší čas na to potrebujú obyvatelia indického Dillí, šesťkrát menej obyvatelia brazílskeho Sao Paula.
Pražania na iPhone musí pracovať vyše 143 hodín, teda výrazne viac než obyvatelia slovenskej metropoly. Bratislavčanom to trvá 101 hodín. Berlínčania majú na tento telefón za 43 hodín práce, obyvatelia Varšavy za 142 hodín.
Pre Indov je ryža najdrahšia. Patria k najväčším pestovateľom
Ryža patrí k najlacnejším v Zürichu, Sydney, brazílskom Sao Paule alebo Los Angeles. Miestni ju "majú na tanieri" za 5 minút práce. Tromfnú ich v tom len dve mestá - nórske Oslo a švajčiarska Ženeva so štyrmi minútami. Najdrahšie ryža je v indickom Dillí (73 minút) a v egyptskej Káhire (66 minút). Pražania na ryžu pracujú 15 minút.
Je paradoxné, že pre obyvateľov Indie, ktorá je po Číne druhým najväčším svetovým producentom ryže, je ryža cenovo najhoršie dostupná na svete. Drahá je však aj v ďalších ryžových veľmociach - najväčšej Číne a tretej Indonézii. V Pekingu si na kilo ryže zarobíte za 36 minút a v indonézskej Jakarte za 58 minút. Okrem toho, že je ryža v indickej metropole najdrahšia, vychádza v tomto porovnaní trikrát drahšia ako chlieb (23 minút).