Ceny ropy stúpajú raketovým tempom. Barel severomorskej ropnej zmesi Brent za posledné tri obchodné dni zdražel o 16 percent na 57 dolárov, čo je najväčšie posilnenie za posledných šesť rokov. Trh tak reaguje na správy o značnom poklese aktivity amerických bridlicových ťažiarov, ktorých produkcia má na svedomí globálny prebytok suroviny. Analytici však varujú, že odrazenie od päťdesiatdolárovej hranice, pod ktorou sa ropa držala posledné dva týždne, nemusí byť trvalé.
Vývoj cien ropy WTI (vľavo) a Brent za posledné tri mesiace. Graf: nasdaq.com
Ostro sledovaným ukazovateľom, ktorý by mohol naznačiť budúci vývoj cien ropy, sa stal počet aktívnych vrtných súprav v Spojených štátoch, ktorý každý týždeň zverejňuje spoločnosť Baker Hughes. Aktuálny údaj špekulantov ohromil. V poslednom januárovom týždni bolo z prevádzky vyradených 90 súprav a ich celkový počet klesol na najnižšiu hodnotu za tri roky.
To znamená, že by doteraz rýchlo rastúce americká ťažba ropy mohla od určitého okamihu začať prinajmenšom stagnovať. Ťažiari v posledných šiestich rokoch dokázali vďaka technológiám horizontálnych vrtov a vstrekovania piesku a vody do ropných hornín zvýšiť americkú ťažbu na dvojnásobok. Výsledný prebytok energetickej suroviny zrazil jej cenu na globálnych trhoch z viac než 100 dolárov za barel na polovicu. Ropný kartel 12 krajín OPEC na čele so Saudskou Arábiou na pokles cien odmietol reagovať znížením vlastnej ťažby, aby si zachoval trhový podiel. Chcel tým z naftárskeho biznisu bridlicovú konkurenciu vyhnať, keďže jej produkčné náklady sú v porovnaní so Saudmi či Iračanmi oveľa vyššie.