V čase, keď sa pripravuje referendum o samostatnosti Škótska od Veľkej Británie a súčasne s ruským zabratím Krymu, sa o odtrhnutie od štátu hlási ďalší - nie nevýznamný - európsky región. Drvivá väčšina obyvateľov Benátok a blízkeho okolia sa vyslovila v neoficiálnom referende pre odtrhnutie oblasti od zvyšku Talianska a pre vyhlásenie nezávislosti. Päťdňového internetového hlasovania, ktorého výsledok nie je pre úrady a vládu v Ríme nijako záväzný, sa zúčastnili skoro tri štvrtiny z 3,8 milióna voličov.
Z nich sa pre opustenie Talianska vyslovilo 89 percent, informovala agentúra AFP s odvolaním sa na organizátorov akcie z hnutia Plebiscito.eu.
Aktivisti považujú výsledok za veľké víťazstvo, na základe ktorého môžu začať kroky k vyhláseniu skutočného referenda. V tomto smere už ale budú môcť len ťažko predpokladať, že sa im od úradov dostane pozitívnej odozvy. Iniciatívu by musela odsúhlasiť regionálna rada, potom taliansky parlament a nakoniec aj vláda. Vo všetkých týchto inštitúciách by sa ale zrejme našlo príliš odporcov.
Benátski aktivisti vzhliadajú k stredovekej a renesančnej všeobecnej známosti Benátskej republiky, ktorá v časoch rozdrobeného Talianska patrila k stredomorským veľmociam. Jej sláva pohasla až po invázii francúzskej armády Napoleona Bonaparta v roku 1797, pripomenula AFP.
"Hoci sa história nikdy neopakuje, v súčasnej dobe zažívame obdobie silného návratu malých národov, drobných a prosperujúcich krajín, ktoré sú schopné vzájomne v tomto globálnom svete spolupracovať," povedal pre CNBC profesor Paolo Bernardini z univerzity v talianskom meste Como, ktorý bojuje za nezávislosť Benátok od roku 2007.
"My, Benátčania, máme pocit, že sme tu len na to, aby sme platili dane," zdôvodnil vzdorný postoj voči Rímu Luca Zaia, guvernér regiónu Veneto, v ktorom sa Benátky nachádzajú.
Podľa neho talianska vláda vysáva z regiónu na daniach 71 miliárd eur, pričom v ňom investuje o 21 miliárd menej. Región Benátok tvorí 9 percent HDP celého Talianska. "Rím si stále myslí, že je na čele nejakej ríše, a nás považuje za jej perifériu," dodal Zaia.
Zdroj: iHNed.cz